Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

4,5 mld złotych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej w Polsce

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

4,5 mld złotych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej w Polsce

Polski Fundusz Rozwoju SA zamierza przeznaczyć 4,5 mld złotych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Czy to szansa dla krajowych przedsiębiorstw? Kto na tym skorzysta?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to spółka należąca do Skarbu Państwa. Jej głównym celem jest finansowanie rozwoju krajowych przedsiębiorstw i lokalnych społeczności. Niedawno – podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy – prezes PFR Paweł Borys oświadczył, że na rozwój gospodarki niskoemisyjnej zostanie przeznaczone aż 4,5 mld złotych.

Duży krok w stronę OZE?

Chcemy dotować zielony kapitał, promować transformację energetyczną. Chcielibyśmy na przestrzeni najbliższych trzech lat zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł. To ekwiwalent trzystu biogazowni, stu dwadziestu farm fotowoltaicznych, trzydziestu lądowych wiatrakowych lub farm morskich o mocy 300 MW – mówił Paweł Borys. Przedstawiciele PFR kontaktowali się już z czołowymi grupami energetycznymi – PGE, Tauron, Enea oraz PGNiG. Zainteresowanie jest spore. – Jesteśmy też otwarci na to, żeby współpracować z prywatnymi inwestorami – dodał prezes.

PGE ma ambitny plan zakładający, że do 2030 roku 25% energii będzie pochodziło z OZE. To przełoży się na produkcję 14 TWh rocznie. Tauron z kolei na początku września nabył pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW za 137 mln złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.