Wiadomości OZE 50% OZE w ciepłownictwie do 2030 roku? Szanse i wyzwania 04 marca 2019 Wiadomości OZE 50% OZE w ciepłownictwie do 2030 roku? Szanse i wyzwania 04 marca 2019 Przeczytaj także OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. OZE Fałszywe kontrole fotowoltaiki. URE ostrzega prosumentów przed oszustami Urząd Regulacji Energetyki (URE) ponownie wydał ostrzeżenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed osobami podszywającymi się pod kontrolerów. Oszuści, podając się za pracowników urzędu lub nieistniejących agencji, próbują wyłudzić dane osobowe lub uzyskać nieuprawniony wstęp na teren prywatnych posesji. Stopniowe odchodzenie od niezbyt ekologicznych paliw kopalnych zachęca do poszukiwania innych, bardziej zielonych rozwiązań. Jednym z nich mogą być odnawialne źródła energii. O szansach i wyzwaniach, które stoją w kolejnych latach przed OZE w branży ciepłownictwa, opowiedział Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Reklama – Patrząc na uregulowanie pakietu zimowego, tego, który teraz jest przedmiotem prac na poziomie europejskim, zakłada się, że na koniec 2030 r. w ogóle w ciepłownictwie w krajach Unii udział OZE powinien być na poziomie 50%. Jeżeli spojrzymy z kolei na rozpoczęcie konsultacji nad długoterminową strategią dekarbonizacji, a te konsultacje Komisja Europejska ogłosiła właśnie w lipcu [2018 r.], to zakładanym jest brak paliw kopalnych już przy tak zwanej czwartej, piątej generacji dla ciepłownictwa – zauważył Jacek Szymczak. Odejście od paliw kopalnych wymusza poszukiwanie i stosowanie innych rozwiązań. Jak podkreśla prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, z pewnością ich miejsce w dużym stopniu zajmą odnawialne źródła energii. Miks energetyczny będzie zróżnicowany, jednak z przewagą energii pochodzącej z biomasy oraz z innych źródeł niezależnych od pogody, takich jak np. geotermia. Z pewnością wzrośnie rola odnawialnych źródeł energii, przez co coraz częściej będą montowane m.in. wielkoskalowe kolektory słoneczne. Wzrośnie także popularność zjawiska Power-to-Heat, czyli wykorzystywania nadwyżki energii elektrycznej do produkcji ciepła, co przyczyni się do powstawania kolejnych magazynów ciepła. – Dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć z całą pewnością, że np. w 2040 r. nie będzie węgla i OZE zastąpi węgiel. Natomiast pewnym jest, że będzie się zmieniała struktura paliwowa, coraz większy będzie udział odnawialnych źródeł energii, ale równie dobrze będziemy korzystać w większym zakresie z ciepła odpadowego lub, mam nadzieję, po wprowadzeniu (…) systemu wsparcia kogeneracji od 2019 r. [skorzystamy także z] jednostek skojarzonych, które na przykład będą pracowały na gazie ziemnym – prognozuje prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.