Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

50% OZE w ciepłownictwie do 2030 roku? Szanse i wyzwania

50% OZE w ciepłownictwie do 2030 roku? Szanse i wyzwania

Stopniowe odchodzenie od niezbyt ekologicznych paliw kopalnych zachęca do poszukiwania innych, bardziej zielonych rozwiązań. Jednym z nich mogą być odnawialne źródła energii. O szansach i wyzwaniach, które stoją w kolejnych latach przed OZE w branży ciepłownictwa, opowiedział Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Patrząc na uregulowanie pakietu zimowego, tego, który teraz jest przedmiotem prac na poziomie europejskim, zakłada się, że na koniec 2030 r. w ogóle w ciepłownictwie w krajach Unii udział OZE powinien być na poziomie 50%. Jeżeli spojrzymy z kolei na rozpoczęcie konsultacji nad długoterminową strategią dekarbonizacji, a te konsultacje Komisja Europejska ogłosiła właśnie w lipcu [2018 r.], to zakładanym jest brak paliw kopalnych już przy tak zwanej czwartej, piątej generacji dla ciepłownictwa – zauważył Jacek Szymczak.

Odejście od paliw kopalnych wymusza poszukiwanie i stosowanie innych rozwiązań. Jak podkreśla prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, z pewnością ich miejsce w dużym stopniu zajmą odnawialne źródła energii. Miks energetyczny będzie zróżnicowany, jednak z przewagą energii pochodzącej z biomasy oraz z innych źródeł niezależnych od pogody, takich jak np. geotermia. Z pewnością wzrośnie rola odnawialnych źródeł energii, przez co coraz częściej będą montowane m.in. wielkoskalowe kolektory słoneczne. Wzrośnie także popularność zjawiska Power-to-Heat, czyli wykorzystywania nadwyżki energii elektrycznej do produkcji ciepła, co przyczyni się do powstawania kolejnych magazynów ciepła.

Dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć z całą pewnością, że np. w 2040 r. nie będzie węgla i OZE zastąpi węgiel. Natomiast pewnym jest, że będzie się zmieniała struktura paliwowa, coraz większy będzie udział odnawialnych źródeł energii, ale równie dobrze będziemy korzystać w większym zakresie z ciepła odpadowego lub, mam nadzieję, po wprowadzeniu (…) systemu wsparcia kogeneracji od 2019 r. [skorzystamy także z] jednostek skojarzonych, które na przykład będą pracowały na gazie ziemnym – prognozuje prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.