Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Te wzrastają, choć miały maleć

57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Te wzrastają, choć miały maleć

57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Te wzrastają, choć miały maleć

Porozumienie paryskie weszło w życie w 2016 roku. Światowi przywódcy, którzy podpisali się pod jego treścią, byli zobowiązani do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 8 lat później okazuje się, że wartości emisji nadal rosną, a za ich sporą część odpowiedzialnych jest kilkadziesiąt największych spółek z branży naftowej, gazowej, węglowej i budowlanej.

Reklama

Wielkie koncerny wyrzucają miliony ton gazów cieplarnianych do atmosfery

O tym, jak rządy i firmy radzą sobie z ograniczeniem ilości gazów cieplarnianych (ang. greenhouse gas, GHG) emitowanych do atmosfery, możemy dowiedzieć się z najnowszego raportu Carbon Majors Database. Organizacja postanowiła zebrać dane dotyczące emisji tych szkodliwych substancji do atmosfery i sprawdzić, czy ustalenia Porozumienia paryskiego faktycznie są wprowadzane w życie.

Dane obejmują okres 2016-2022 i dotyczą 122 firm (zarówno spółek prywatnych jak i państwowych), które emitowały najwięcej GHG. Jak się okazuje, aż 65% spółek państwowych i 55% prywatnych od wejścia w życie Porozumienia Paryskiego nie zmniejszyło produkcji gazów cieplarnianych, a ją… zwiększyło.

Największym emiterem w sektorze prywatnym w latach 2016-2022 była amerykańska firma ExxonMobil, która wyrzuciła do atmosfery aż 3,6 gigaton CO2, co odpowiada 1,4% globalnej emisji w tym okresie. Kolejne na liście są Shell, BP, Chevron i TotalEnergies. 117 firm uwzględnionych w raporcie od 2016 roku uwolniło do atmosfery 251 gigaton dwutlenku węgla. Aż 80% tych emisji należy do zaledwie 57 największych spółek.

Kim są najwięksi emiterzy CO2?

Porozumienie paryskie podpisywali światowi przywódcy. To państwa i ich prawodawstwo powinno stać na straży zmniejszenia emisji GHG. Sektor prywatny nadal emituje dużo, jednak jakby nie patrzeć prezesi wielkich korporacji nie uczestniczyli w obradach podczas COP21 w Paryżu, gdzie ustalono szczegóły umowy. Tym bardziej niepokoi informacja zawarta w raporcie Carbon Majors Database, wg której najmocniej emisje GHG w ciągu ostatnich siedmiu lat zwiększyły firmy należące do państwa.

Najbardziej widać to w sektorze węglowym w Azji. Państwowe koncerny z Chin, Rosji, Indii i Iranu zajmują pierwsze dziesięć miejsc w rankingu największych emiterów GHG w latach 2016-2022. Dopiero na jedenastej pozycji znajdziemy wspomniany już amerykański ExxonMobile. W ostatnich latach bywały momenty, w których chiński sektor węglowy odpowiadał nawet za jedną czwartą wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla.

Carbon Majors zbiera również dane z lat poprzednich – od 1854 roku aż do teraz. W tym zestawieniu chiński sektor węglowy umieszczone na pierwszym miejscu. W ciągu 170 lat Państwo Środka wyrzuciło do atmosfery 276 458 megaton CO2. Umiejscowiony na drugim miejscu Związek Radziecki to już “zaledwie” 135 113 megaton, a zamykający podium koncern Saudi Aramco był odpowiedzialny za 68 832 megatony.

– Czytaj także: Rosyjskie przychody z ropy zagrożone? Kolejna rafineria zbombardowana

Źródła: carbonmajors.org, theguardian.com

Fot. Canva (Canetti)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.