Co dzieje się ze starszymi budynkami?

termomodernizacja

W nowym budownictwie stosuje się coraz więcej materiałów i metod, które pozwalają zatrzymać ciepło w środku. A co ze starszymi budynkami, które takich cech nie posiadają? Czy są skazane na zburzenie i osamotnienie? Nie. To wszystko da się naprawić.

Termomodernizacja

To długie i trudne słowo oznacza pracę nad domem, która pozwala na zatrzymanie ciepła w środku. Starsze budynki często nie mają żadnego ocieplenia. Zdarza się, że i okna nie są szczelne ani prawidłowo zamontowane. Ciepło ma wolną drogę. Ucieka sobie przez te szczeliny i nikt go nie zatrzymuje. A przez to w środku robi się chłodniej. Kaloryfery muszą pracować dużo mocniej, a co za tym idzie – pobierać więcej energii. A energię tę trzeba wyprodukować – często mocno zanieczyszczając środowisko. Same szkody i koszty. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania i zapobiec wytwarzaniu zanieczyszczeń stosuje się termomodernizację.

Co w tym celu można zrobić?

Trzeba ten budynek zbadać. Można mu zrobić zdjęcie kamerą termowizyjną. Obraz z niej pokaże za pomocą kolorowych plam, gdzie ciepło ucieka z budynku. Później sprawdza się plany i dobiera najlepsze rozwiązanie. Co można wtedy zrobić? Najczęściej montuje się warstwy izolacji na ścianach i przy dachu budynku. To tak, jakby dom wkładał kurtkę i czapkę. Wymienia się też okna na nowsze i szczelniejsze. Ale termomodernizacja to nie tylko to. Można też zmieni lub ulepszyć instalację grzewczą. Często opłaca się wymienić kocioł na nowy, sprawniejszy, bardziej ekologiczny. Taki, w którym nie pali się węglem, a na przykład na Eko-groszek albo na gaz. Można też wprowadzić zmiany w instalacji, która doprowadza ciepłą wodę do kranów. Kiedy indziej zmienia się coś w wentylacji. Można też zainstalować specjalne instalacje do czerpania energii ze źródeł odnawialnych. Przykładem na to mogą być panele słoneczne zamontowane na dachu.

Co wybrać?

Za pomocą specjalnej oceny energetycznej budynku, można sprawdzić, czego konkretny dom potrzebuje najbardziej. Taką ocenę nazywa się audytem energetycznym. Dzięki niemu wiadomo też, co ile będzie kosztowało i w co najlepiej w czasie modernizacji zainwestować, żeby dom był ciepły, bardziej ekologiczny i oszczędny.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Audyt energetyczny

Kamera termowizyjna

Termomodernizacja

 

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Oszczędza 2800 zł rocznie korzystając z darmowej energii ze słońca

Następny artykuł

Tokio niebawem może być zasilane z azjatyckich farm wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,