6 nietypowych instalacji fotowoltaicznych

solar-panel-install-disney-solar-farm-fl

Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ustawione w symetryczny sposób spoglądają w słońce, czasem śledząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na ziemi lub na dachach. Często instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się psucie estetyki okolicy albo rażącą zmianę bryły budynku. A co jeżeli możliwe byłoby traktowanie modułów fotowoltaicznych jako elementu zdobniczego?

Niedawno przedstawialiśmy nowatorskie czarne panele fotowoltaiczne, które spodobają się każdemu miłośnikowi nowoczesnego budownictwa. Co jednak z klasycznymi budynkami? Jeśli pozwolimy sobie na odrobinę ekstrawagancji, to moduły solarne mogą urozmaicić wygląd miejsca.

W poniższym zestawieniu pokazujemy według nas osiem najciekawszych przykładów kreatywnego montażu elementów instalacji fotowoltaicznej.

1. Sieć sklepów Target

solar-panel-install-target-distribution-center

Jak jakiś czas temu pisaliśmy, że sklepy tej firmy od pewnego czasu instalują moduły PV. Do 2020 mają zamiar umieścić aż 500 na dachach swoich lokalów. A jeśli już układać moduły PV, to czemu nie w kształt firmowego loga?

2. SpaceX

solar-panel-install-spacex-corp-hq
Po podobne rozwiązanie sięgnęła kosmiczna firma Elona Muska – Space Exploration Technologies Corporation, czyli SpaceX. Logo ułożono z ogniw PV na dachu siedziby w Hawthorne w Kalifornii.

3. Panda Green Energy

Ta zainstalowana w Azji farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Władze Chin planują budowę 100 takich farm w całym kraju, bo czyż to nie panda kojarzy nam się najbardziej z tym rejonem świata?

4. Walt Disney World

solar-panel-install-disney-solar-farm-fl

Jeśli panda kojarzy nam się z Chinami, to z USA z pewnością Myszka Miki. W kształt przypominający tego bohatera Disneya ułożono panele PV na farmie zarządzanej przez Duke Energy. Tematyka farmy jest nieprzypadkowa – niedaleko instalacji znajduje się centrum rozrywkowe Walt Disney World.

5. Słoneczne kwiaty w Austin

solar-powered-sun-flowers-near-best-buy-in-austin-tx

Natomiast w Austin na Florydzie zainstalowano moduły PV na długich łodygach, dzięki czemu wyglądają one jak kwiaty.

6. Kościół Św. Krzysztofa w Minneapolis

Credit: StChristophers-MN.org

Coraz więcej kościołów montuje na swoich dachach moduły PV. Wiele z nich robi to w bardzo kreatywny sposób, który doskonale pasuje do charakteru tych budynków. O to dwa ciekawe przykłady:

7. Kościół Św. Marka w Ottawie

Partial Cross

8. Kościół Św. Ryszarda w Ontario

http://richardsmemorialunitedchurch.com/images/outsideSolar.jpg

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Przełowienie ryb

Następny artykuł

Central European Energy Forum – Energy CEE Day

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,