6 tysięcy modułów na alpejskiej tamie

Firma Axpo otrzymała pozwolenie na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW. Pojawi się ona na powierzchni alpejskiej tamy Muttsee w Szwajcarii, 2,5 tys. km n. p. m. Farma pokryje 10 tys. km kwadratowych niemal pionowego betonu. 

Deweloper jeszcze negocjuje warunki umowy sprzedaży energii. Po dopięciu tej sprawy, oficjalnie ruszy z budową. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku, a wtedy budowa farmy zakończy się w połowie przyszłego. Będzie to najwyżej położona farma fotowoltaiczna w Europie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Konstrukcja elektrowni będzie bardzo nietypowa – moduły (6 tysięcy sztuk) będą nachylone pod kątami 77 i 51 stopni. Jednak dzięki temu osiągną lepsze wyniki produkcji prądu. Axpo zakłada roczną produkcję na poziomie 2,7 GWh, dzięki między innymi niskich temperatur oraz wysokiemu współczynnikowi albedo, efektu odbitego światła od pokrywy śnieżnej. Deweloper liczy, że w samym okresie zimowym farma wyprodukuje połowę rocznej generacji energii.

Inną instalacją fotowoltaiczną uruchomioną w Alpach Szwajcarskich jest pływająca farma na jeziorze Lac Des Toules, 1810 m n. p. m. Zbudowała ją firma Romande Energie. Składa się z 40 modułów. Wytworzona energia trafia do sieci, zaś inwestor otrzymuje stawkę za nią w ramach systemu taryf gwarantowanych.

źródło: gramwzielone.pl, axpo.com