800 mln euro dla Iberdroli od EIB oraz ICO

Hiszpański koncern otrzymał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) i Oficjalnego Instytutu Kredytowego (ICO) 800 milionów euro pożyczki na inwestycje OZE na Półwyspie Iberyjskim. Strony wierzą, że to okazja na stworzenie nowych miejsc pracy oraz do odbicia się po okresie gospodarczego zamrożenia. 

Pożyczkodawcy Iberdroli

Iberdrola podpisała umowę z EIB oraz hiszpańskim funduszem kredytowym ICO o udzielenie pożyczki na zrealizowanie projektów OZE w Hiszpanii. Bank przekaże 600 milionów euro, natomiast fundusz 200 milionów. To już 3 zielona pożyczka, którą ICO udziela Iberdroli. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dzięki tym kwotom koncern zrealizuje ponad 20 projektów o łącznej mocy powyżej 20 GW. Ich produkcja pokryje potrzeby energetyczne prawie miliona gospodarstw domowych. 

Nowe miejsca pracy 

Projekty rozmieszczono w różnych regionach Hiszpanii, między innymi w Cáceres, kilku częściach Ceclavín oraz w Alcántrze. Będą one zarówno wiatrowe, jak i fotowoltaiczne. Przeliczono, że powstanie samej infrastruktury dla tych elektrowni, pozwoli stworzyć 3000 nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 3 lat.

Ożywienie po spowolnieniu gospodarczym w Hiszpanii

Zielone inwestycje pełnią podwójną rolę, jako kluczowy element ożywienia gospodarczego po kryzysie COVID-19, a także jest podstawowym elementem długoterminowego wzrostu w Europiepowiedziała Wiceprezes EIB, Emma Navarro.

Zielone ożywienie jest doskonałą okazją do wygenerowania trwałego wzrostu i ogromnego przyszłego zatrudnieniadodał prezes Iberdoli, Ignacio Galán. – Dzięki umowie, którą podpisujemy dzisiaj z EBI i ICO, kontynuujemy nasze zobowiązanie do przyspieszenia inwestycji i oddania 3000 MW nowych mocy do eksploatacji w Hiszpanii do 2022 r. I do 10000 MW do 2030 r.

Źródło: renews.biz