Geotermia Zduńska Wola będzie miała darmową komunikacją miejską? 31 października 2017 Geotermia Zduńska Wola będzie miała darmową komunikacją miejską? 31 października 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Jedną z przeszkód, która nie pozwala na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, jest fakt, iż jest ona płatna. Kwoty za przejazd różnią się w zależności od miast, jednak zwykle nie są to sumy zawrotne. Mimo tego wielu ludzi woli wsiąść do własnego samochodu i dzięki temu nie być skazanymi na dostosowanie swojej podróży do rozkładów jazdy, aniżeli płacić za bilet autobusowy i tym samym być ograniczonymi częstotliwością kursowania komunikacji miejskiej. Reklama Nie w każdym mieście jest to jednak konieczne, bowiem w Polsce istnieje 39 miejscowości, w których transport publiczny jest darmowy. Zduńska Wola wykazuje ambicje, by stać się jubileuszowym, 40 miastem, które zaoferuje swoim mieszkańcom bezpłatne przejazdy. Mamy szczegółowe wyliczenia oraz harmonogram dotyczący wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej – powiedział Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli. Zbigniew Piczman, prezes MPK Zduńska Wola, złożył już wizyty w Bełchatowie oraz Tomaszowie Mazowieckim, czyli w miastach wchodzących w skład owych 39. miejscowości, gdzie nie jest pobierana opłata za przejazd komunikacją miejską. Zapoznał się z doświadczeniem płynącym ze strony tych miast, które postawiły na udogodnienia dla pasażerów. Wśród przyczyn rezygnacji z opłat znajduje się nie tylko chęć przekonania mieszkańców do zbiorowych metod transportu, ale także coraz niższe wpływy ze sprzedaży biletów. Komunikacja miejska w Zduńskiej Woli zarabia coraz mniej z uwagi na odpływ pasażerów. Decyzja nie jest jednak ostateczna, bowiem wiele zależy od gmin ościennych, a spotkania z ich przedstawicielami dopiero się rozpoczną. Termin wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Zduńskiej Woli szacowany jest na okres wakacyjny przyszłego roku. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.