Wiadomości OZE Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski 03 listopada 2017 Wiadomości OZE Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski 03 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. „Odnawialne źródła energii stanowią istotny element zrównoważonego rozwoju, a ich racjonalne wykorzystanie pomoże zredukować zanieczyszczenia atmosfery, wód i ograniczy ilość odpadów” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski”. W wydarzeniu, które odbyło się 3 listopada 2017 r. w Ministerstwie Środowiska, udział wzięli również minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie środowiska. Reklama Otwierając konferencję „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski” minister środowiska prof. Jan Szyszko zaznaczył, że możliwości wykorzystania źródeł odnawialnej energii są ogromne. „Dlatego głównym celem konferencji będzie dokonanie ich inwentaryzacji, mającej na celu wykazanie zasobności potencjału energetycznego Polski” – podkreślił. „Wydarzenie to stanowić będzie ważny impuls do wykazania potencjału Polski jako kraju, który do 2050 r. będzie mógł osiągnąć neutralność klimatyczną” – dodał prof. Szyszko. Wiceminister środowiska Paweł Sałek o odnawialnych źródłach energii W spotkaniu udział wziął również wiceminister środowiska Paweł Sałek, który podkreślił, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii , w tym energii geotermalnej, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących m.in. zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. „Należy zapewnić akceptowany poziom cen energii dla jej odbiorców oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju”– powiedział. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pośrednio przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery co przekłada się na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. ” – zaznaczył. „Musimy wykorzystywać innowacyjność odnawialnych źródłach energii pamiętając o bezpieczeństwie energetycznym.” – dodał Wykorzystanie drewna do celów energetycznych Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska, zaznaczył, że także drewno jest atrakcyjnym surowcem energetycznym. „Możliwość wykorzystania drewna energetycznego w Polsce zależy od aspektów społecznych, ekonomicznych i potencjału rynku.” – powiedział. „Drewno pozyskane z lasów pozostanie głównym źródłem biomasy na cele energetyczne.” – dodał. Energetyka wodna w Polsce Wiceminister środowiska Mariusz Gajda podkreślił, że Ministerstwo Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska chcą uruchomić program budowy małych zbiorników oraz stopni wodnych na rzekach. „Potencjał techniczny w zakresie energetyki wodnej w Polsce wykorzystany jest w niespełna 20 proc. Mamy więc do zagospodarowania pozostałe ponad 80 proc., jeśli chodzi o wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej” – dodał. „Elektrownie wodne są szansą na zwiększenie bezpieczeństwa przed powodzią i suszą” – powiedział. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.