Fotowoltaika Chińska firma otrzymała kontrakt na budowę farmy PV w Dubaju 08 listopada 2017 Fotowoltaika Chińska firma otrzymała kontrakt na budowę farmy PV w Dubaju 08 listopada 2017 Przeczytaj także Fotowoltaika Emisje z elektrowni węglowych obniżają wydajność fotowoltaiki. Roczne straty sięgają 5,8% Nowe badania pokazują, że zanieczyszczenia powstające przy spalaniu węgla mogą obniżać produkcję energii z fotowoltaiki. Straty wynikają nie tylko z emisji CO₂, ale także z aerozoli, które ograniczają dopływ promieniowania słonecznego do paneli. W skali globalnej jest to nawet o kilka procent produkcji energii rocznie. Fotowoltaika Konflikt w Iranie zwiększa popyt na PV. Kryzys energetyczny w Europie przyspiesza transformację W 2025 roku sektor prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Europie odnotował pierwszy od niemal dekady zauważalny spadek tempa sprzedaży, co było efektem wygaszania programów wsparcia i osłabionego popytu wśród gospodarstw domowych. Wybuch wojny na Bliskim Wschodzie, blokada Cieśniny Ormuz i wynikające z tego wyższe ceny surowców energetycznych doprowadziły do ponownego wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Odbiorcy energii elektrycznej upatrują w prosumenckich instalacjach szansy na obniżenie rachunków i zwiększenie odporności na wahania cen. Konsorcjum złożone z ACWA Power z Arabii Saudyjskiej oraz chińskiego Shanghai Electric wygrało przetarg na czwarty etap budowy farmy fotowoltaicznej Mohammad bin Rashid Al Maktoum, organizowany przez Dubajskie Władze ds. Prądu i Wody (DEWA). Zgodnie z planem podczas tej fazy ma zostać zainstalowanych 700 MW mocy. Reklama Ogromny projekt ma być realizowany stopniowo. Uruchomienie pierwszego fragmentu czwartego etapu farmy przewidziano na ostatni kwartał 2020 roku. Jak informuje DEWA, konsorcjum wygrało przetarg, oferując cenę w wysokości 0,073 dolara za kilowatogodzinę. Niebawem kwestie formalne mają zostać sfinalizowane. Deweloperzy powstającej farmy przewidują, że budowa całej instalacji powinna się zakończyć w 2030 roku. Łączna moc systemu ma wynieść 5 GW. Pierwsza faza projektu, o mocy 13 MW, rozpoczęła się w 2013 roku. Z kolei drugą, o mocy 200 MW, zainicjowano w marcu bieżącego roku. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.