Wiadomości OZE Familoki unowocześniają swoje systemy ogrzewania 30 listopada 2017 Wiadomości OZE Familoki unowocześniają swoje systemy ogrzewania 30 listopada 2017 Przeczytaj także Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Smog Mundial 2026 może być rekordowo emisyjny. Szacunki mówią o 7,8 mln ton CO₂ Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2026 mają być jednym z największych turniejów w historii futbolu, ale też jednym z najbardziej emisyjnych wydarzeń sportowych. Według szacunków ślad węglowy imprezy może sięgnąć nawet dwukrotnie więcej niż podczas mundialu w Katarze. Głównym źródłem emisji mają być podróże lotnicze kibiców i drużyn. Dominującym elementem krajobrazu Śląska są niejednokrotnie ceglane budynki wielorodzinne, zwane potocznie familokami, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. To w takich budynkach swoje zacisze domowe tworzyły rodziny pracowników przemysłu ciężkiego, a w szczególności górników i hutników. Cechą charakterystyczną ceglanych bloków jest ich przestarzały i całkowicie oderwany od aktualnych trendów system cieplny, bowiem w celu ogrzania i przygotowania posiłku właściciel mieszkania zmuszony jest do palenia węglem pod piecem znajdującym się w lokalu. Reklama Choć to wydaje się niezwykłe, wspólnoty mieszkaniowe zamieszkujące takie budynki do niedawna nie kwapiły się z wymianą przestarzałych i szkodliwych dla zdrowia systemów grzewczych. Jednak ten rok wydaje się pod tym względem przełomowy, ponieważ w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy tylko w Rudzie Śląskiej złożono rekordową ilość sto dziewięćdziesiąt dwa wnioski o dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania. Nagły wzrost zainteresowania dotacjami skomentował zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Eugeniusz Malinowski, który powiedział: „Dzięki informacjom na temat smogu ludzie zaczęli zwracać uwagę na jakość powietrza. W minionych latach mieliśmy ze wspólnoty może jeden wniosek o podłączenie do sieci ciepłowniczej rocznie, teraz jest ich znacznie więcej. Koszty ogrzewania węglem i ciepłem z sieci są porównywalne, a mieszkańcy zyskują na komforcie i jakości życia. Nie trzeba nosić węgla, rozpalać w piecu, marznąć nad ranem, kiedy już wygaśnie. Kwestia finansowa jest ważna, ale po ubiegłorocznym nagłośnieniu sprawy smogu w mediach w rozmowach z wnioskodawcami pojawia się również kwestia czystości powietrza”. Suma dofinansowania projektu z budżetu miasta wyniesie około 650 tysięcy złotych. Jak dotąd z dotacji skorzystały dwadzieścia dwie wspólnoty, a dalszych kilkadziesiąt czeka na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Zainteresowanie, jakie można zaobserwować wśród wspólnot mieszkaniowych w województwie śląskim, jest również determinowane przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą antysmogową, której zapisy mówią, że nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej dwudziestu procent. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.