Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samoczyszczące panele fotowoltaiczne już wkrótce

Samoczyszczące panele fotowoltaiczne już wkrótce

Wielu ekspertów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii podkreśla, że gromadzenie się zanieczyszczeń na powierzchni paneli słonecznych znacznie obniża ich efektywność. Dla właścicieli konserwacja infrastruktury solarnej jest dosyć uciążliwa, mając na uwadze chęć utrzymania paneli w czystości. Firma Opus Materials Technologies z siedzibą w Wielkiej Brytanii pracuje nad przemysłową, samoczyszczącą powłoką z przeznaczeniem dla farm słonecznych, aby zoptymalizować wytwarzanie energii z ogniw słonecznych.

Jak podaje Real Wire, badania przemysłowe dowiodły, że gromadzenie się brudu na modułach słonecznych, wykorzystywanych w farmach słonecznych, może zmniejszyć ich moc nawet o 50 procent w ciągu miesiąca. Zabrudzone instalacje słoneczne zmniejszają korzyści płynące z inwestowania w energetykę słoneczną w krajach rozwijających się.

Reklama

Technologia Solar Sharc eliminuje automatycznie problemy z zanieczyszczeniem powierzchni solą, brudem, kurzem czy popiołem. Unikalny skład chemiczny powłoki dynamicznie odpycha zewnętrzne zanieczyszczenia. „Ekstremalnie suchy klimat może mieć szkodliwy wpływ na działanie modułów słonecznych” – wyjaśnił David Hannan, dyrektor ds. rozwoju biznesu i kierownik ds. eksploatacji w projekcie Always Clean. „Nasze podejście do projektowania nanotechnologii przez wzgląd na materiały oznacza, że można je dostosować do różnych wymagań i lokalizacji bez wpływu na ich wydajność” – dodał przedstawiciel brytyjskiej firmy. David Hannan podkreślił, że firma jest podekscytowana faktem, że przyjęła wiodącą rolę w projekcie badawczym.

Technologia Solar Sharc nie tylko zapewnia korzyści operacyjne i konserwacyjne, ale także redukuje znacząco marnotrawstwo wody, cennego zasobu w krajach rozwijających się.

Obecnie są już prowadzone testy terenowe na obszarach Dubaju oraz w Wielkiej Brytanii. Technologia powłoki samoczyszczącej będzie także sprawdzana w USA, Kuwejcie i Chile.

Brytyjczycy będą współpracować z firmą Above Surveying, która zajmuje się badaniem pomiarów lotniczych z użyciem kamer termograficznych oraz sprzętu do rejestrowania danych lotu. Above Surveying bada wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na działanie powłok samolotowych. Inni partnerzy to TWI, Loughborough University oraz Cornelius Specialties.

Opus Materials Technologies otrzymał około miliona funtów jako wsparcie dla projektu powłoki samoczyszczącej od brytyjskiej agencji Innovate UK w ramach konkursu Energy Catalyst 4.

Źródła: Opus Materials Technologies, Renewable Energy World, Real Wire

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.