Wiadomości OZE We Wrocławiu pojawi się więcej zieleni 29 grudnia 2017 Wiadomości OZE We Wrocławiu pojawi się więcej zieleni 29 grudnia 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Dzięki funduszom przeznaczonym na „zielony” budżet obywatelski we Wrocławiu powstanie wiele nowych, przyjaznych naturze przestrzeni. Wszystko dzięki kwocie 2,5 mln złotych rozdysponowanej na inwestycje wybrane przez mieszkańców. Oddali oni łącznie 12 tysięcy głosów, za pomocą których wyłoniono zwycięskie projekty. Fundusze pochodzące z budżetu obywatelskiego zostaną przeznaczone na zrealizowanie ośmiu inwestycji. Dwie większe pochłoną po 500 tysięcy złotych każda, a sześć mniejszych po 250 tysięcy złotych. Prace zostaną rozpoczęte na początku 2019 roku. Reklama – Wybrane projekty różnią się od siebie, ale rozłożyły się w miarę równomiernie na mapie Wrocławia. Większość, bo aż sześć z ośmiu, jest zlokalizowanych poza ścisłym centrum – skomentowała inwestycje Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Wśród zwycięskich inwestycji znajduje się m.in. budowa EKOparku Stabłowice zlokalizowanego w pobliżu ulic Starogajowej oraz Jeleniogórskiej. Wrocławianie zdecydowali się również na ekologiczną modernizację części przystanków – zostaną one pokryte roślinami pnącymi. – Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Widać, że mieszkańcy Wrocławia chcą więcej zieleni w mieście i temat ten cieszy się popularnością. Tym bardziej w przyszłości będziemy starali się jak najwięcej zajmować zielonymi projektami w mieście – powiedział Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.