Geotermia Tomaszów Mazowiecki zyskuje 13 mln zł na próbny odwiert geotermalny 18 maja 2018 Geotermia Tomaszów Mazowiecki zyskuje 13 mln zł na próbny odwiert geotermalny 18 maja 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Tomaszów Mazowiecki pozyskał 13 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na próbny odwiert geotermalny. Miasto będzie mogło tym samym w niedalekiej przyszłości korzystać z odnawialnego źródła ciepła. Rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Joanna Budny, poinformowała, że miasto pozyskało dofinansowanie na poszukiwania podziemnych odnawialnych źródeł energii. Potwierdziła też, że wniosek złożony przez magistrat został rozpatrzony pozytywnie, zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. W dalszej kolejności zostanie podpisany arkusz negocjacyjny – baza do zawarcia umowy. Reklama Już wkrótce w Tomaszowie rozpoczną się poszukiwania ciepłej wody. Krok ten daje miastu możliwość dalszego rozwoju inwestycji opartych na odnawialnych źródłach energii, jak poinformował prezydent miasta Marcin Witko. Podkreślił również, że udało się pozyskać 100% dotacji na odwiert badawczy, co oznacza, że na ten cel nie będą przeznaczane środki z budżetu miasta. Odwiert próbny o głębokości blisko 2 km ma być wykonany na tomaszowskich błoniach, nad rzeką Pilica, w pobliżu nowej Areny Lodowej. Prace prowadzone w ramach tej inicjatywy pozwolą na określenie m. in. jakości wody, jej pokładów, temperatury i składu chemicznego. Na tej podstawie ma być m.in. opracowany projekt hydrogeologiczny, który wskaże możliwości wykorzystania wody, np. do celów technologicznych Zakładu Gospodarki Wodnej bądź do celów balneologicznych. Zastosowanie geotermii do ogrzewania mieszkań bądź generowania energii elektrycznej może mieć istotny wpływ na poprawę czystości powietrza, które w Tomaszowie Mazowieckim należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w całym kraju. Dobrymi przykładami czerpania korzyści ze złóż geotermalnych w woj. łódzkim są Uniejów oraz Poddębice, których sieci ciepłownicze zasilane są tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – m. in. wodami termalnymi i biomasą. Na obszarze tych miejscowości zlokalizowany jest też znany ośrodek geotermalny z kompleksem basenów i gorącymi solankami leczniczymi oraz pijalnia wód termalnych o właściwościach leczniczych. „Wszystko wskazuje na to, że tomaszowska geotermia staje się faktem. Lada moment będziemy szukać w Tomaszowie Mazowieckim ciepłej wody. To jest niesłychany skok cywilizacyjny, który stawia nasze miasto na najwyższej półce do inwestowania w przyszłości w oparciu o odnawialne źródła energii”, poinformował prezydent miasta Marcin Witko. źródło: cire.pl, onet.łódź.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.