Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus Energy podpisało umowę na 86 mln zł i będzie oferować PLA wraz z Immersa Limited

Columbus Energy S.A. weźmie udział w Web Summit

Columbus Energy podpisało umowę na 86 mln zł i będzie oferować PLA wraz z Immersa Limited

Columbus Energy podpisało umowę z Immersa Limited, dotycząca wspólnego projektu oferowania wynajmu instalacji fotowoltaicznych dla dużych firm i koncernów. Columbus Energy ma dostarczyć instalacje, a Immersa zabezpieczyć ich finansowanie i podzielić się swoim doświadczeniem na rynku Power Lease Agreement.

Reklama

Inwestor planuje zainwestować na początek kwotę 20.000.000 euro w projekty Power Lease Agreement (PLA) (instalacje fotowoltaiczne dla sektora komercyjnego) na polskim rynku z zamiarem uruchomienia tej kwoty w roku 2019 dla dużych klientów korporacyjnych Columbus Energy SA.

Z Zarządem Immersa LTD rozmawialiśmy już kilka miesięcy, szukając odpowiedniej rentowności dla cash flow zapewnianego przez brytyjskiego partnera. Sytuacja, jaką udało nam się wypracować i co stanowi ramowa umowa, to sytuacja win-win-win. Przede wszystkim klient końcowy ma długoterminową korzyść, zarówno w postaci oszczędności od pierwszego dnia pracy instalacji, ale też bezpieczeństwo cen na przestrzeni nawet 20 lat. Cash flow z tego projektu jest zadowalający dla Immersa, jak i marża ze sprzedaży i serwisu dla Columbus Energy. Poza tym to pilotażowy projekt w Polsce, gdzie rynek instalacji fotowoltaicznych od 200-1000 kWp dla dużych hal produkcyjnych, centrów handlowych, czy centrów biurowych dzisiaj jest praktycznie niezagospodarowany. Te 20 milionów euro to pilotaż. Jeśli wszyscy wykonamy swoją pracę przyzwoicie, to będzie współpraca na długie lata, wyjaśnia Prezes Zarządu Columbus Energy SA Dawid Zieliński.

Głównym zadaniem Inwestora jest zapewnienie finansowania projektów w celu ułatwienia realizacji instalacji fotowoltaicznych u odbiorcy końcowego, a dzięki dużemu doświadczeniu w realizacji takich projektów w całej Europie zapewni Emitentowi niezbędną wiedzę i doświadczenie również w sektorze magazynów energii. Głównym zadaniem Columbus Energy jest oferowanie fotowoltaiki odbiorcom końcowym wraz z finansowaniem dostarczanym przez Inwestora oraz realizacja i utrzymanie instalacji fotowoltaicznej u klienta według przyjętego standardu usług.

Strony ustaliły, że uzgodnią wszystkie wymagania dotyczące finansowania Projektów, dopracują ofertę i umowy wykonawcze do 31 marca 2019 roku i już od 1 kwietnia rozpoczną oferowanie usługi na rynku polskim.

Intencją Stron jest również wypracowanie możliwego modelu współpracy w formie zawarcia wspólnego przedsięwzięcia (joint-venture), gdzie forma takiego modelu zostanie ustalona do 31 marca 2019 roku. Zarząd Emitenta poinformował o zawarciu wskazanej Umowy, gdyż jej realizacja będzie miała wpływ na wyniki finansowe Columbus Energy S.A.

Do 31 marca 2019 roku wypracujemy docelowy model współpracy. Wchodzą w grę dwie opcje: klasyczna współpraca podmiotów generalnego wykonawcy (Columbus Energy) i strony finansującej (Immersa) lub podejmiemy decyzję o powołaniu spółki celowej w Polsce (joint-venture). Ze względu na gigantyczny chaos na rynku energii elektrycznej i rosnących cen uprawnień do emisji CO2 popyt na usługi typu Power Lease Agreement jest więcej niż oczekiwany. Cieszymy się, że spółka z takim doświadczeniem jak Immersa zaufała Columbus Energy i będziemy mogli razem pracować – zapowiada Prezes Zarządu Columbus Energy SA Dawid Zieliński.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.