Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyczna dychotomia w Kubaniu

Energetyczna dychotomia w Kubaniu

Na „Rosyjskim Forum Inwestycyjnym” zapadła decyzja o budowie niemal 20 nowych zakładów energetycznych w Kubaniu. W tym elektrociepłowni węglowej i 18 farm słonecznych.

Reklama

Podczas rozmów w Soczi władze Kubania w osobie wicegubernatora regionu, Andrieja Aleksiejenki, podpisały dwie duże umowy – jedną  z przedsiębiorstwem „TechnoPromEksport”, a drugą z „Avelar Solar Technology”. Kubań jest regionem w Rosji graniczącym administracyjnie z Krymem. To właśnie na jego terytorium ma swój początek Most Krymski, który łączy „kontynentalną” Rosję z zaanektowanym terytorium. Umowa z TechnoPromEksport dotyczyła budowy elektrociepłowni węglowej na terenie Tamani, na wchodzie półwyspu krymskiego. Obiekt nazywany roboczo „Udarnaya TES” ma posiadać moc rzędu 500 MW. O tym, że przetarg wygrała właśnie spółka TechnoPromEksport, część konsorcjum Rostec, było wiadomo już w marcu 2018 r., natomiast formalne podpisanie umowy zaplanowano właśnie na niedawno zakończone forum inwestycyjne.

To największe przedsięwzięcie w sferze energetyki w naszej republice. Całkowity koszt projektu ma przekroczyć 51 mld rubli. Powstały obiekt będzie miał za zadanie zmniejszyć deficyt energii elektrycznej w kraju Krasnodarskim i zapewnić stabilną pracę systemu energetycznego Krymu – zaznaczył Aleksiejenko.

Budowa elektrociepłowni ma się rozpocząć jeszcze w 2019 r., a zgodnie z planem cały projekt powinien zostać ukończony do 2021 r. Władze nieuznawanej Republiki Krymu już formalnie oddały pod tę inwestycję 64 ha terenu. Jak dodają służby prasowe Krasnodaru, dzięki powstaniu tego zakładu stworzone zostanie też 250 stałych miejsc pracy.

Przedmiotem drugiej z umów ma być zbudowanie łącznie osiemnastu niezależnych, niewielkich elektrowni słonecznych w różnych częściach Kraju Krasnodarskiego. Przetarg na wykonawstwo projektu wygrała firma Averal Solar Technology. Spółkę tę w 2014 r. wykupił koncern Hevel Solar, przedsiębiorstwo należące do Anatolija Czubajsa. Czubajs jest rosyjskim politykiem i biznesmenem kojarzonym z Władimirem Putinem. Jego głównym obszarem działania pozostaje rosyjska energetyka, a zwłaszcza sektor odnawialnych źródeł energii.

Promocja i rozwój technologii OZE to jedno z najważniejszych zagadnień współczesności. W ramach naszego projektu w latach 2019-2020 planowana jest budowa osiemnastu elektrowni słonecznych o mocy 4,9 MW każda. Ich funkcjonowanie przyczyni się do lepszego wykorzystania energii słonecznej w naszym regionie – miał powiedzieć wicegubernator Aleksiejenko.

Całkowity koszt wspomnianego projektu ma wynieść ponad 9,8 mld rubli. Dodatkowym atutem realizacji będzie powstanie na terenie Kubania niemal 100 stałych miejsc pracy. Takie informacje podała portalowi Kuban24 służba prasowa władz kraju Krasnodarskiego.

źródło: kuban24.tv

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.