Biogazownia Świńskimi odchodami w smog! 13 marca 2019 Biogazownia Świńskimi odchodami w smog! 13 marca 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Żórawina – niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, chce walczyć ze smogiem. W jaki sposób władze chcą poprawić jakość powietrza w gminie? Świńskimi odchodami! Reklama W gminie Żórawina znajduje się wieś Żerniki Wielkie, gdzie od lat funkcjonuje Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki. Oprócz działalności naukowej na farmie o powierzchni 13 ha hodowana jest trzoda chlewna (zakład chowa 600 loch i sprzedaje ponad 14 tys. prosiąt rocznie). Tak ogromna ilość zwierząt wytwarza duże ilości odchodów – na fermie powstaje 8 tysięcy ton obornika i 6 tysięcy metrów sześciennych gnojowicy, które można z powodzeniem wykorzystać. W 2010 roku rozpoczęto budowę biogazowni tuż przy fermie. Obecnie zakład produkuje czystą energię w oparciu o dostępny w nadmiarze surowiec odpadowy z fermy trzody chlewnej. Urocze świnki wytwarzają rocznie ponad 13,5 tysięcy megawatów energii, szkoda by było tego nie zagospodarować. Prąd wprowadzany jest do sieci energetycznej, a ciepło powstałe podczas fermentacji ogrzewa zakład. Teraz wójt gminy Żórawina – Jan Żukowski chce rozbudować biogazownię, by zasilić ciepłem 2 tysiące gospodarstw. Inwestycja ma kosztować ok. 3 miliony złotych i przynieść ogromne korzyści środowiskowe. Mieszkańcy również dostrzegają zalety – zmniejszenie emisji pyłów oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Odkąd powstała biogazownia zniknął też problem nieprzyjemnego zapachu. Źródło: https://www.rp.pl/ Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.