Świńskimi odchodami w smog!

Żórawina – niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, chce walczyć ze smogiem. W jaki sposób władze chcą poprawić jakość powietrza w gminie? Świńskimi odchodami!

W gminie Żórawina znajduje się wieś Żerniki Wielkie, gdzie od lat funkcjonuje Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki. Oprócz działalności naukowej na farmie o powierzchni 13 ha hodowana jest trzoda chlewna (zakład chowa 600 loch i sprzedaje ponad 14 tys. prosiąt rocznie). Tak ogromna ilość zwierząt wytwarza duże ilości odchodów – na fermie powstaje 8 tysięcy ton obornika i 6 tysięcy metrów sześciennych gnojowicy, które można z powodzeniem wykorzystać.

W 2010 roku rozpoczęto budowę biogazowni tuż przy fermie. Obecnie zakład produkuje czystą energię w oparciu o dostępny w nadmiarze surowiec odpadowy z fermy trzody chlewnej. Urocze świnki wytwarzają rocznie ponad 13,5 tysięcy megawatów energii, szkoda by było tego nie zagospodarować. Prąd wprowadzany jest do sieci energetycznej, a ciepło powstałe podczas fermentacji ogrzewa zakład.

Teraz wójt gminy Żórawina – Jan Żukowski chce rozbudować biogazownię, by zasilić ciepłem 2 tysiące gospodarstw. Inwestycja ma kosztować ok. 3 miliony złotych i przynieść ogromne korzyści środowiskowe. Mieszkańcy również dostrzegają zalety – zmniejszenie emisji pyłów oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Odkąd powstała biogazownia zniknął też problem nieprzyjemnego zapachu.

biogazownia Żórawina mem

Źródło: https://www.rp.pl/

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.

Codzienny raport smogowy – 22.07.

Powietrze dobrej jakości, a jak z pogodą? Meteorolodzy w najbliższych dniach przewidują powrót upałów, znad Afryki znów naciągają gorące masy powietrza. Jest szansa dla zielonej energii. W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE, która m.in. rozszerza definicję prosumenta o małych i średnich przedsiębiorców, a także przewiduje kolejne aukcje OZE w tym roku. Ministerstwo Energii liczy, że dzięki zmianom uda się zrealizować 15% cel OZE na 2020 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.