Świńskimi odchodami w smog!

Żórawina – niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, chce walczyć ze smogiem. W jaki sposób władze chcą poprawić jakość powietrza w gminie? Świńskimi odchodami!

W gminie Żórawina znajduje się wieś Żerniki Wielkie, gdzie od lat funkcjonuje Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki. Oprócz działalności naukowej na farmie o powierzchni 13 ha hodowana jest trzoda chlewna (zakład chowa 600 loch i sprzedaje ponad 14 tys. prosiąt rocznie). Tak ogromna ilość zwierząt wytwarza duże ilości odchodów – na fermie powstaje 8 tysięcy ton obornika i 6 tysięcy metrów sześciennych gnojowicy, które można z powodzeniem wykorzystać.

W 2010 roku rozpoczęto budowę biogazowni tuż przy fermie. Obecnie zakład produkuje czystą energię w oparciu o dostępny w nadmiarze surowiec odpadowy z fermy trzody chlewnej. Urocze świnki wytwarzają rocznie ponad 13,5 tysięcy megawatów energii, szkoda by było tego nie zagospodarować. Prąd wprowadzany jest do sieci energetycznej, a ciepło powstałe podczas fermentacji ogrzewa zakład.

Teraz wójt gminy Żórawina – Jan Żukowski chce rozbudować biogazownię, by zasilić ciepłem 2 tysiące gospodarstw. Inwestycja ma kosztować ok. 3 miliony złotych i przynieść ogromne korzyści środowiskowe. Mieszkańcy również dostrzegają zalety – zmniejszenie emisji pyłów oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Odkąd powstała biogazownia zniknął też problem nieprzyjemnego zapachu.

biogazownia Żórawina mem

Źródło: https://www.rp.pl/

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Codzienny raport smogowy – 13.11.

Dzisiaj jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Na mapie stężenia pyłów odcina się pomarańczowo-czerwony pas od Katowic przez Mysłowice, Jaworzno, Oświęcim, Alwernię aż po Kraków. Niezbyt dobrze jest także w Makowie Podhalańskim, Myszkowie, Częstochowie, Radomsku czy Tomaszowie Mazowieckim. Co trzeba zrobić, żeby ta sytuacja się zmieniła? W Kędzierzynie-Koźlu mieszkańcy zorganizowali protest “Stop truciu”, który jest odpowiedzią na wysokie odczyty emisji benzenu.

Columbus Energy notuje 300% wzrost przychodów

Columbus Energy, lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, notuje 300% wzrost przychodów w trzecim kwartale tego roku. Boom na fotowoltaikę i czystą energię ze słońca trwa. Przyczynia się do niego m.in. coraz większa ekologiczna świadomość społeczna i rządowa stymulacja tego sektora za sprawą programu “Mój Prąd”.