Świńskimi odchodami w smog!

Żórawina – niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, chce walczyć ze smogiem. W jaki sposób władze chcą poprawić jakość powietrza w gminie? Świńskimi odchodami!

W gminie Żórawina znajduje się wieś Żerniki Wielkie, gdzie od lat funkcjonuje Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki. Oprócz działalności naukowej na farmie o powierzchni 13 ha hodowana jest trzoda chlewna (zakład chowa 600 loch i sprzedaje ponad 14 tys. prosiąt rocznie). Tak ogromna ilość zwierząt wytwarza duże ilości odchodów – na fermie powstaje 8 tysięcy ton obornika i 6 tysięcy metrów sześciennych gnojowicy, które można z powodzeniem wykorzystać.

W 2010 roku rozpoczęto budowę biogazowni tuż przy fermie. Obecnie zakład produkuje czystą energię w oparciu o dostępny w nadmiarze surowiec odpadowy z fermy trzody chlewnej. Urocze świnki wytwarzają rocznie ponad 13,5 tysięcy megawatów energii, szkoda by było tego nie zagospodarować. Prąd wprowadzany jest do sieci energetycznej, a ciepło powstałe podczas fermentacji ogrzewa zakład.

Teraz wójt gminy Żórawina – Jan Żukowski chce rozbudować biogazownię, by zasilić ciepłem 2 tysiące gospodarstw. Inwestycja ma kosztować ok. 3 miliony złotych i przynieść ogromne korzyści środowiskowe. Mieszkańcy również dostrzegają zalety – zmniejszenie emisji pyłów oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Odkąd powstała biogazownia zniknął też problem nieprzyjemnego zapachu.

biogazownia Żórawina mem

Źródło: https://www.rp.pl/

 


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Codzienny raport smogowy – 20.03.

Fioletowo na Śląsku i w okolicach Krakowa, który dziś znajduje się na 4. miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza miast świata. Bardzo zła jakość powietrza może być niebezpieczna dla zdrowia. Uważajcie i pamiętajcie o maseczkach. Wczoraj w ramach cyklu City Docs miała miejsce debata o wrocławskim smogu, podczas niej odbyła się projekcja filmu “Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. Produkcja ukazuje wielowymiarowość problemu smogu na przykładzie Warszawy, lecz wnioski dotyczą wszystkich Polskich aglomeracji. Teraz czekamy na udostępnienie dokumentu szerszej publiczności.

Codzienny raport smogowy – 19.03.

Wiatr trochę odpuścił i na południu pojawiły się pyły. Najgorzej jest w Rybniku i jego okolicach, tam jakość powietrza jest bardzo zła. Na dziś synoptycy zapowiadają niewielkie opady deszczu na północy i wschodzie kraju, temperatura zaś będzie się wahać od 6 do 9 stopni. Czy słyszeliście o nowym pomyśle naukowców z Birmingham? Otóż postanowili wykorzystać zamiast dronów gołębie pocztowe do zbierania informacji o zanieczyszczeniu powietrza i postępowaniu zmian klimatycznych. Każdy ptak ma na sobie niewielki czujnik, który dostarcza danych badaczom. Naukowcy zapewniają, że gołębiom nie dzieje się żadna krzywda.