Wiadomości OZE Czy do produkcji energii elektrycznej będziemy wykorzystywać bakterie? 11 czerwca 2019 Wiadomości OZE Czy do produkcji energii elektrycznej będziemy wykorzystywać bakterie? 11 czerwca 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Naukowcy od dawna szukają nowych sposobów na wytwarzanie energii elektrycznej z niekonwencjonalnych źródeł. Wiele wskazuje na to, że w tej kwestii z pomocą ludzkości mogą przyjść… bakterie. Reklama – Z najnowszych doniesień prosto z Massachusetts: naukowcy dowodzą, że są bakterie, które mogą generować prąd elektryczny. Wyobraźcie sobie, że te żyjące na dnie oceanów, kopalń i jezior bakterie wynalazły nowy sposób na produkowanie tlenu i oddychanie. Nie produkują tlenu w sposób standardowy, a właśnie produkują energię elektryczną. W ten oto sposób naukowcy chcą wykorzystać do badań nad generowaniem energii podczas oczyszczania ścieków, a także do produkcji biopaliw. Staramy się na bieżąco obserwować ich poczynania i sprawdzać, czy te bakterie mogą przynieść przyszłość w magazynowaniu i w produkcji energii z bardzo niekonwencjonalnych źródeł – powiedziała Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Wykorzystywanie tych mikroorganizmów do produkcji energii elektrycznej staje się coraz bardziej realną możliwością. Już w styczniu bieżącego roku informowaliśmy, że naukowcy z MIT stworzyli specjalny reaktor mikrofluidyczny, służący do sortowania bakterii pod względem ich predyspozycji do produkcji energii elektrycznej. Urządzenie to umożliwia także zidentyfikowanie tych szczepów bakterii, które są wyjątkowo podatne na produkcję energii elektrycznej. Dodatkowo kilka miesięcy temu informowaliśmy o innym wynalazku, do którego również wykorzystano te mikroorganizmy. Badacze z Binghamton University w Nowym Jorku, profesor Omowunmi Sadik z Wydziału Chemii oraz profesor Seokheun Choi z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, wspólnie stworzyli nowy rodzaj baterii. Prof. Choi zaprojektował opartą o papier konstrukcję, natomiast prof. Sadik dokonał wyboru specjalnego gatunku bakterii, który gwarantował właściwe działanie nowo powstałego ogniwa. Wiele wskazuje na to, że istnieje spora szansa, by w niedalekiej przyszłości to bakterie zapewniały ludziom energię elektryczną. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.