Wiadomości OZE Program „Czyste Powietrze” dla nowych budynków obowiązuje tylko do końca 2019 r. 14 października 2019 Wiadomości OZE Program „Czyste Powietrze” dla nowych budynków obowiązuje tylko do końca 2019 r. 14 października 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Dotacje dla nowych budynków w programie „Czyste powietrze” zostaną wycofane wraz z końcem 2019 r. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, zapowiada, że ograniczona zostanie również ulga termomodernizacyjna. Reklama Wszystkie działania podejmowane w ramach programu „Czyste Powietrze” miały być remedium na polski dług ekologiczny. Początkowo zakładano, że nowe domy będą włączone do programu bezterminowo. Jednak z racji, że program skierowany został przede wszystkim do budynków, które są ogrzewane „kopciuchami” i w których termomodernizacja nie została przeprowadzona, dotacja dla nowych domów zostanie wstrzymana po 2019. – Nie udało mi się tego wyeliminować w całości, ale udało mi się ograniczyć to do roku. To ja jestem “tą złą osobą”, która spowodowała, że to ograniczenie funkcjonuje do końca 2019 roku – powiedział Woźny podczas debaty o przyszłości energetyki konsumenckiej, odbywającej się w ramach II Kongresu Trendów Energetycznych. Prezes NFOŚiGW podkreślił także, że w nowym budownictwie warto inwestować w instalacje, która łączy fotowoltaikę z pompą ciepła. Z początkiem 2020 roku NFOŚiGW planuje również ograniczyć ulgę termomodernizacyjną. Andrzej Guła popiera wprowadzenie takich zmian. Prezes Polskiego Alarmu Smogowego argumentuje, że w tej chwili spora część ludzi korzysta z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje niezwiązane z poprawą jakości powietrza, np. na wymianę stolarki okiennej. Wprowadzenie warunkowości może być impulsem do większego wykorzystywania ulgi w ramach wymiany źródła ciepła. źródło: globenergia.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.