Program „Czyste Powietrze” dla nowych budynków obowiązuje tylko do końca 2019 r.

Dotacje dla nowych budynków w programie „Czyste powietrze” zostaną wycofane wraz z końcem 2019 r. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, zapowiada, że ograniczona zostanie również ulga termomodernizacyjna.

Wszystkie działania podejmowane w ramach programu „Czyste Powietrze” miały być remedium na polski dług ekologiczny. Początkowo zakładano, że nowe domy będą włączone do programu bezterminowo. Jednak z racji, że program skierowany został przede wszystkim do budynków, które są ogrzewane „kopciuchami” i w których termomodernizacja nie została przeprowadzona, dotacja dla nowych domów zostanie wstrzymana po 2019.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie udało mi się tego wyeliminować w całości, ale udało mi się ograniczyć to do roku. To ja jestem “tą złą osobą”, która spowodowała, że to ograniczenie funkcjonuje do końca 2019 roku – powiedział Woźny podczas debaty o przyszłości energetyki konsumenckiej, odbywającej się w ramach II Kongresu Trendów Energetycznych. Prezes NFOŚiGW podkreślił także, że w nowym budownictwie warto inwestować w instalacje, która łączy fotowoltaikę z pompą ciepła.

Z początkiem 2020 roku NFOŚiGW planuje również ograniczyć ulgę termomodernizacyjną. Andrzej Guła popiera wprowadzenie takich zmian. Prezes Polskiego Alarmu Smogowego argumentuje, że w tej chwili spora część ludzi korzysta z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje niezwiązane z poprawą jakości powietrza, np. na wymianę stolarki okiennej. Wprowadzenie warunkowości może być impulsem do większego wykorzystywania ulgi w ramach wymiany źródła ciepła.

źródło: globenergia.pl