Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

RosTec pracuje nad opracowaniem instalacji OZE, które zasilą… wydobycie gazu i ropy.

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

RosTec pracuje nad opracowaniem instalacji OZE, które zasilą… wydobycie gazu i ropy.

Rosyjski państwowy holding technologiczny RosTec zapowiedział stworzenie systemów zasilania opartych o OZE przeznaczonych dla przemysłu wydobywczego. Produkt ma powstać z myślą głównie o arktycznych platformach wiertniczych, ale jego zastosowanie nie będzie ograniczało się wyłącznie do nich.  

Reklama

Zgodnie z informacjami jakie przekazał zarząd spółki, finalny produkt będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany między innymi przez tzw. FPSO, tymczasowe osiedla robotnicze i badawcze położone za kołem podbiegunowym, zautomatyzowane systemy kontrolne gazociągów na obszarach o utrudnionym dostępie, polarne stacje meteorologiczne oraz urządzenia telekomunikacyjne i nawigacyjne na obszarach o tzw. „zdecentralizowanych energetycznie”.

Głównym wykonawcą projektu będzie przedsiębiorstwo RosElektronika i jego spółka-córka Penza AO Radiozavod. Obie będące należą do RosTec.

RosElektronika ma już doświadczenie w budowie autonomicznych elektrowni opartych o odnawialne źródła energii, które można stosować do zasilania przemysłu wydobywczego w rejonach, w których występują wyjątkowo niekorzystne warunki klimatyczno-pogodowe (głównie mowa o rosyjskiej Arktyce).

Według oficjalnych informacji pierwsze tego typu instalacje mają zostać wprowadzone do produkcji jeszcze w 2022 roku. Pełną zdolność produkcyjną RosTec planuje osiągnąć w 2023 roku – ma to być ok. 100 jednostek rocznie. W oświadczeniu zarządu koncernu można przeczytać, że rynek rosyjski na chwilę obecną nie posiada żadnych alternatyw.

Najważniejszymi parametrami wyróżniającym to rozwiązanie ma być stabilność i niezawodność. Osiągniecie tych cech zapewni połączenie trzech autonomicznych modułów – podstawowego modułu generacji OZE (dowolnego typu – w zależności od potrzeb zamawiającego – mogą to być turbiny wiatrowe, fotowoltaika lub pływająca „mikrohydroelektrownia”), zespół akumulatorów litowo-jonowych dużej pojemności oraz awaryjny, rezerwowy agregat dieslowski. Rozważana jest też opcja wykorzystująca LNG.

Informację podała agencja informacyjna TASS powołując się na służby prasowe koncernu RosTec.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.