Polska „Dębica bez plastiku” – proekologiczna akcja dębickich radnych 02 stycznia 2020 Polska „Dębica bez plastiku” – proekologiczna akcja dębickich radnych 02 stycznia 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Rada miejska w Dębicy w grudniu zdecydowała się na wdrożenie akcji „Dębica bez plastiku”. Wzorując się na innych miastach, urzędnicy zamierzają zaprzestać wykorzystania naczyń i sztućców jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego i tym samym ograniczyć produkcję odpadów. Reklama Podkarpacka Dębica dołączyła w grudniu do grupy miast, których samorządy same dają przykład i aktywnie walczą z nadmierną ilością odpadów z tworzywa sztucznego. Dębiccy radni zwrócili się do burmistrza, by podjął odpowiednie działania. W zakres wchodzi m.in. rezygnacja z używania plastikowych naczyń i sztućców w Urzędzie Miasta i instytucjach podległych. Zaznaczyli także, że cała akcja ma opierać się na stopniowych, ale długofalowych działaniach, m.in. na edukacji. W kwietniu wniosek, konkrety w grudniu tego samego roku – Inicjatywa wzorowana jest na pomysłach innych samorządów, które od wiosny tego roku podejmują takie uchwały, stanowiska, apele – poinformował Mateusz Cebula, przewodniczący rady. – Sam wnioskowałem o taką uchwałę w Dębicy podczas kwietniowej sesji. Dziękuję spółce Wodociągi Dębickie za przekazanie karafek i szklanek, a paniom z Biura Rady Miejskiej za przygotowanie – dodał. Pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, które podjęło podobne kroki, był Wałbrzych. 1 maja tego roku wprowadzono tam zakaz korzystania z jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto. Źródło: portalsamorzadowy.pl fot. Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.