1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Umowa PPA między Norwegami i Hiszpanami – Statkraft i Solaria

Umowa PPA między Norwegami i Hiszpanami – Statkraft i Solaria

Na okres 10 lat koncern Statkraft podpisał umowę PPA na zakup energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 252 MW. Farma jeszcze nie powstała. W Hiszpanii wybuduje ją firma Solaria.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Statkraft

W 2019 roku Norwegowie podpisali inną umowę PPA także z Hiszpanami – spółką Audax Renovables. W jej warunkach jest podobny wolumen, ale to skandynawska firma ma dostarczać energię. Rokrocznie ma to być około 525 GWh przez 10,5 roku. Na całym europejskim rynku Statkraft skupia nawet 15 GW mocy z OZE.

Wirtualna elektrownia

Dość dużym przedsięwzięciem dla Statkraftu będzie także uruchomienie wirtualnej elektrowni w Wielkiej Brytanii o łącznej mocy 1 GW, która w przyszłości ma być podwojona. Mają się na nią składać nie tylko farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne, ale również elektrownie gazowe i magazyny energii. Posiadanie wirtualnej elektrowni pozwala Norwegom kontrolować produkcję energii na bieżąco, nie tylko w oparciu o dane popytu i podaży, ale również o prognozy meteorologiczne.

Taki model zarządzania Statkraft uruchomił już w 2012 roku w Düsseldorfie, gdzie znajduje się zdalne centrum dyspozytorskich urządzeń o łącznej mocy 12GW.

Solaria

Solaria, partner Statkraftu, ze wspomnianej umowy PPA wybudować ma 3 farmy fotowoltaiczne w Kastylii, León i Kastylii-La Mancha w Hiszpanii, a ich uruchomienie zaplanowano na przyszły rok. Łącznie mają one wygenerować nawet 500 GWh mocy rocznie. Taka ilość zaspokoi potrzeby energetyczne około 150 tysięcy hiszpańskich gospodarstw domowych.

Solaria obecnie posiada około 360 MW. Według jej planów do 2023 roku ma to być już 3,325 GW mocy z instalacji OZE. Dzięki umowie z Norwegami Solaria jest pewna, że uda jej się otrzymać dodatkowe, korzystne dofinansowanie z banków.

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.