1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Dębica bez plastiku” – proekologiczna akcja dębickich radnych

„Dębica bez plastiku” – proekologiczna akcja dębickich radnych

Rada miejska w Dębicy w grudniu zdecydowała się na wdrożenie akcji „Dębica bez plastiku”. Wzorując się na innych miastach, urzędnicy zamierzają zaprzestać wykorzystania naczyń i sztućców jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego i tym samym ograniczyć produkcję odpadów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Podkarpacka Dębica dołączyła w grudniu do grupy miast, których samorządy same dają przykład i aktywnie walczą z nadmierną ilością odpadów z tworzywa sztucznego. Dębiccy radni zwrócili się do burmistrza, by podjął odpowiednie działania. W zakres wchodzi m.in. rezygnacja z używania plastikowych naczyń i sztućców w Urzędzie Miasta i instytucjach podległych. Zaznaczyli także, że cała akcja ma opierać się na stopniowych, ale długofalowych działaniach, m.in. na edukacji.

W kwietniu wniosek, konkrety w grudniu tego samego roku

– Inicjatywa wzorowana jest na pomysłach innych samorządów, które od wiosny tego roku podejmują takie uchwały, stanowiska, apele – poinformował Mateusz Cebula, przewodniczący rady. – Sam wnioskowałem o taką uchwałę w Dębicy podczas kwietniowej sesji. Dziękuję spółce Wodociągi Dębickie za przekazanie karafek i szklanek, a paniom z Biura Rady Miejskiej za przygotowanie – dodał.

Pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, które podjęło podobne kroki, był Wałbrzych. 1 maja tego roku wprowadzono tam zakaz korzystania z jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.