Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Balet 300 dronów zamiast fajerwerków – ekologiczny sylwester w Łodzi

Balet 300 dronów zamiast fajerwerków – ekologiczny sylwester w Łodzi

Strzelające w niebo fajerwerki, feeria barw i głośne huki detonowanych materiałów pirotechnicznych, to elementy powszechnie kojarzone z Sylwestrem. Świętowanie, choć huczne i kolorowe, niektórych przyprawia o ból głowy, a zwierzęta często o ataki paniki. Dodatkowo takie widowisko generuje mnóstwo śmieci oraz zanieczyszczeń powietrza. Aby wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, włodarze miasta Łódź postanowili, że Nowy Rok 2020 zostanie przywitany pokazem świetlnym dronów. 

Reklama

– Rezygnujemy ze zwyczaju urządzania pokazów pirotechnicznych w centrum miasta (…). Niech Łódź będzie wzorem miasta, które potrafi świętować bez wytwarzania dodatkowych odpadów, w sposób bezpieczny dla zwierząt i środowiska – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, cytowana przez portal Expressilustrowany.pl.  

Robert Fintak, przedstawiciel Terra Hexen, zdradza szczegóły przygotowania pokazu:

Flotylla 300 dronów będzie tańczyć, poruszać się i układać w różne kształty w rytm specjalnie przygotowanej muzyki. Całe show potrwa od 15 do 20 minut. Nad tym widowiskiem pracujemy już od kilku miesięcy, bo zadanie nie jest proste: 300 jednostek w powietrzu w jednym momencie na dość ograniczonej przestrzeni. Żeby nad tym zapanować konieczne jest specjalistyczne oprogramowanie i bardzo precyzyjne planowanie lotu każdej jednostki z osobna.

Organizatorem pokazu dronów było Łódzkie Centrum Wydarzeń. Akcję wsparła także amerykańska firma posiadająca drugą na świecie pod względem wielkości flotyllę dronów, które są wykorzystywanie do kręcenia zdjęć filmowych przez najsłynniejsze hollywoodzkie studia filmowe. 

Łódzki sylwester uświetniony pokazem dronów to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie. Oglądać go można było 31 stycznia o północy na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

źródło: Łódzkie Centrum Wydarzeń

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.