Wiadomości OZE POLOmarket dba o środowisko naturalne 04 maja 2017 Wiadomości OZE POLOmarket dba o środowisko naturalne 04 maja 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Nowe systemy chłodząco-grzewcze zainstalowane w sklepach POLOmarketu są przyjazne środowisku. W ramach pilotażu w niektórych obiektach zainstalowano też ogniwa fotowoltaiczne. Reklama IKEA, Orlen, LIDL to jedne z wielu marek, które wspierają odnawialne źródła energii. Większe firmy dają impuls do działania tym mniejszym, które podpatrują zastosowane rozwiązania i przystosowują je do swoich potrzeb. Tak między innymi postąpił POLO market. Sieć sklepów, która liczy niespełna 300 placówek w Polsce, postanowiła zmienić swoją politykę odnośnie środowiska oraz energii. Jednym z ważniejszych kroków poczynionych przez polską sieć sklepów jest optymalizacja zarządzania energią. W tym celu POLOmarket postanowił wykorzystywać układ sprężarkowy w swoich sklepach, do którego podłączone są wszystkie urządzenia tego typu. Dzięki niemu emitowana energia cieplna jest odzyskiwana i może zostać wykorzystana do późniejszego ogrzewania – rozwiązanie wydaje się idealne w szczególności na miesiące zimowe. Zwiększoną efektywność cieplną sklepy osiągają również dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dodatkowo w niektórych obiektach zainstalowane zostały panele solarne służące do podgrzewania wody. – Przez rok aż 1445 kWh energii potrzebnej na podgrzanie wody pozyskaliśmy z paneli solarnych, 99 kWh zaś zostało zużytych do zasilenia pompy obiegowej – komentuje Grzegorz Dukowski, kierownik ds. technicznych w POLOmarkecie. Oprócz inwestycji w eliminowanie nadmiernej energochłonności układów chłodniczych i grzewczych POLOmarket stosuje również system BMS odpowiedzialny za planowe i efektywne włączanie wszystkich urządzeń elektrycznych w sklepie. System pozwala m.in. na zdalne kontrolowanie urządzeń chłodniczych. Co ważne, POLOmarket nie inwestuje w ekologiczne rozwiązania tylko w imię oszczędności. Polityka proekologiczna wpisuje się w niedawno nakreślone założenia firmy, więc można spodziewać się kolejnych pomysłów, które z pewnością zarówno sieci POLOmarket, jak i naturze wyjdą na dobre. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.