POLOmarket dba o środowisko naturalne

POLOmarket dba o środowisko naturalne

Nowe systemy chłodząco-grzewcze zainstalowane w sklepach POLOmarketu są przyjazne środowisku. W ramach pilotażu w niektórych obiektach zainstalowano też ogniwa fotowoltaiczne.

IKEA, Orlen, LIDL to jedne z wielu marek, które wspierają odnawialne źródła energii. Większe firmy dają impuls do działania tym mniejszym, które podpatrują zastosowane rozwiązania i przystosowują je do swoich potrzeb. Tak między innymi postąpił POLO market.

Sieć sklepów, która liczy niespełna 300 placówek w Polsce, postanowiła zmienić swoją politykę odnośnie środowiska oraz energii. Jednym z ważniejszych kroków poczynionych przez polską sieć sklepów jest optymalizacja zarządzania energią. W tym celu POLOmarket postanowił wykorzystywać układ sprężarkowy w swoich sklepach, do którego podłączone są wszystkie urządzenia tego typu. Dzięki niemu emitowana energia cieplna jest odzyskiwana i może zostać wykorzystana do późniejszego ogrzewania – rozwiązanie wydaje się idealne w szczególności na miesiące zimowe. Zwiększoną efektywność cieplną sklepy osiągają również dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Dodatkowo w niektórych obiektach zainstalowane zostały panele solarne służące do podgrzewania wody. – Przez rok aż 1445 kWh energii potrzebnej na podgrzanie wody pozyskaliśmy z paneli solarnych, 99 kWh zaś zostało zużytych do zasilenia pompy obiegowej – komentuje Grzegorz Dukowski, kierownik ds. technicznych w POLOmarkecie.

Oprócz inwestycji w eliminowanie nadmiernej energochłonności układów chłodniczych i grzewczych POLOmarket stosuje również system BMS odpowiedzialny za planowe i efektywne włączanie wszystkich urządzeń elektrycznych w sklepie. System pozwala m.in. na zdalne kontrolowanie urządzeń chłodniczych.
Co ważne, POLOmarket nie inwestuje w ekologiczne rozwiązania tylko w imię oszczędności. Polityka proekologiczna wpisuje się w niedawno nakreślone założenia firmy, więc można spodziewać się kolejnych pomysłów, które z pewnością zarówno sieci POLOmarket, jak i naturze wyjdą na dobre.