Polska Uniwersytet Opolski podjął współpracę na rzecz przetwarzania odpadów na potrzeby rolnictwa 19 lutego 2020 Polska Uniwersytet Opolski podjął współpracę na rzecz przetwarzania odpadów na potrzeby rolnictwa 19 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Umowę w zakresie wspólnych badań nad przetwórstwem odpadów celulozowych zawarto pomiędzy Uniwersytetem Opolskim, a firmą Envipro Terratech. Porozumienie podpisał rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk i prezes Enviro Terratech Wojciech Musiał. To działanie w ramach projektu „Pomologia” Uniwersytetu Opolskiego. Reklama Wspólne przedsięwzięcie dotyczy nowych sposobów wykorzystywania i przetwarzania odpadów celulozowych. Roczna ilość surowca możliwego do ponownego przetworzenia w ramach tej współpracy wynosi pół miliona ton. Pierwszym produktem, nad którym wspólnie będą pracować naukowcy z UO i firma Envipro, będzie specjalna mieszanka wzbogacająca glebę. Do jej wytworzenia zostaną wykorzystane odpady pochodzące z przedsiębiorstwach celulozowych. – Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę. Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo: niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw. Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku – komentuje Wojciech Musiał, cytowany przez portal naukawpolsce.pap.pl. Opolska firma Envipro Terratech zajmuje się m.in. działaniami związanymi z zarządzaniem odpadami powstałymi w wyniku produkcji papieru – chodzi tu głównie o włókna celulozowe i glinkę kaolinową, które mogą zostać przetworzone i wykorzystane na rzecz rolnictwa. W ramach podjętej współpracy przedsiębiorstwo zobowiązało się do zakupu sprzętu badawczego dla pomologii działającej na Uniwersytecie Opolskim. Źródło: naukawpolsce.pap.pl, uni.opole.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.