Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uniwersytet Opolski podjął współpracę na rzecz przetwarzania odpadów na potrzeby rolnictwa

Uniwersytet Opolski podjął współpracę na rzecz przetwarzania odpadów na potrzeby rolnictwa

Umowę w zakresie wspólnych badań nad przetwórstwem odpadów celulozowych zawarto pomiędzy Uniwersytetem Opolskim, a firmą Envipro Terratech. Porozumienie podpisał rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk  i prezes Enviro Terratech Wojciech Musiał. To działanie w ramach projektu „Pomologia” Uniwersytetu Opolskiego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wspólne przedsięwzięcie dotyczy nowych sposobów wykorzystywania i przetwarzania odpadów celulozowych. Roczna ilość surowca możliwego do ponownego przetworzenia w ramach tej współpracy wynosi pół miliona ton. Pierwszym produktem, nad którym wspólnie będą pracować naukowcy z UO i firma Envipro, będzie specjalna mieszanka wzbogacająca glebę. Do jej wytworzenia zostaną wykorzystane odpady pochodzące z przedsiębiorstwach celulozowych. 

– Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę. Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo: niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw. Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku – komentuje Wojciech Musiał, cytowany przez portal naukawpolsce.pap.pl.

Opolska firma Envipro Terratech zajmuje się m.in. działaniami związanymi z zarządzaniem odpadami powstałymi w wyniku produkcji papieru – chodzi tu głównie o włókna celulozowe i glinkę kaolinową, które mogą zostać przetworzone i wykorzystane na rzecz rolnictwa. W ramach podjętej współpracy przedsiębiorstwo zobowiązało się do zakupu sprzętu badawczego dla pomologii działającej na Uniwersytecie Opolskim. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, uni.opole.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.