Polska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 300 milionów na modernizację budynków mieszkalnych 07 marca 2017 Polska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 300 milionów na modernizację budynków mieszkalnych 07 marca 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. NFOŹiGW zarezerwował 300 milionów złotych z funduszy pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na dofinansowania modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą składać wnioski o dofinansowania od 31. marca do 29. maja tego roku. Reklama Środki na modernizację energetyczną zarezerwowane zostały w poddziałaniu 1.3.2 POIiŚ „Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym”. Dofinansowania objąć mają wielorodzinne budynki mieszkaniowe. W ramach wniosku ubiegać się można o dofinansowanie projektów o minimalnej wartości 3 milionów złotych. Jest to już kolejny taki konkurs. W poprzednim złożono 39 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 229 milionów złotych. Wyniki nie są jeszcze znane. Rozstrzygnięcie zapowiadanego obecnie konkursu przewidziane jest na listopad bieżącego roku. Projekty, które otrzymać mają dofinansowanie, obejmować muszą elementy wskazane w Opisie Osi Priorytetowych Regionalnych Programów Operacyjnych; są to między innymi: ocieplenia przegród zewnętrznych, przebudowa lub podłączenie wydajniejszych źródeł ciepłą, modernizacja lub instalacja systemów klimatyzacji, wentylacji oraz modernizacja oświetlenia – wymiana go na bardziej energooszczędne. Wnioski w konkursie składać mogą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zarządzające budynkami wielorodzinnymi, które nie uzyskały jeszcze dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dla zainteresowanych Fundusz pragnie przygotować szkolenia dotyczące tworzenia wniosków konkursowych. Mają się one odbyć w drugim kwartale tego roku. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.