Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trwałość – przekleństwo klocków LEGO?

Trwałość – przekleństwo klocków LEGO?

Wyniki badań przeprowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie w Plymouth pokazują, jak trwałe są poszczególne plastikowe przedmioty. Klocki LEGO, które są jednymi z najpopularniejszych zabawek w historii, mogą przetrwać w oceanie nawet 1300 lat.

Reklama

Jak się okazuje, główna zaleta klocków z Danii, czyli ich wyjątkowa trwałość – jeśli nie obchodzimy się z nimi właściwie – staje się wadą. Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Plymouth przeprowadzili badania nad tymi popularnymi zabawkami. Do testów posłużyły klocki znalezione przez wolontariuszy podczas sprzątania plaż południowo-zachodniej Anglii. Badacze przypuszczają, że zabawki mogły znaleźć się na wybrzeżu albo wskutek niewłaściwego przetwarzania odpadów domowych, albo w wyniku nieuwagi dzieci, które bawiły się nimi nad wodą.

Łącznie badaniom poddano 50 znalezionych klocków LEGO, wykonanych z tworzywa ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowego). Aby mieć punkt odniesienia, zestawiono je z egzemplarzami kolekcjonerskimi z lat 70. i 80. Dzięki temu można było określić stopień rozkładu odnalezionych elementów. Z analiz, które obejmowały m.in. wygląd, masę a także skład chemiczny klocków oszacowano, że mogłyby one przetrwać w warunkach oceanicznych od 100 do nawet 1300 lat.

Testowane przez nas klocki zostały wygładzone i przebarwione, a niektóre struktury uległy pęknięciu i rozdrobnieniu. Sugeruje to, że podczas gdy niektóre z nich pozostają całe, inne mogą ulec rozbiciu na mikroplastiki. Po raz kolejny widzimy więc, jak ważne jest, by ludzie właściwie pozbywali się zużytych przedmiotów, by nie stwarzać potencjalnych problemów dla środowiska powiedział kierujący badaniem dr Andrew Turner z Uniwersytetu w Plymouth.

Źródło: smoglab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.