Ochrona środowiska Miasto z klimatem – nowy program dofinansowania dla miast 28 kwietnia 2020 Ochrona środowiska Miasto z klimatem – nowy program dofinansowania dla miast 28 kwietnia 2020 Przeczytaj także Ochrona środowiska Publiczny rejestr polowań i bezpieczeństwo lasów. Nowa inicjatywa obywatelska w Sejmie Polskie prawo łowieckie od lat pozostaje przedmiotem sporu w polityce ochrony środowiska. Z jednej strony odpowiada za zarządzanie populacjami zwierząt i ograniczanie szkód w rolnictwie, ale według organizacji społecznych obecny system jest mało transparentny, a dane o polowaniach i odstrzałach pozostają częściowo poza kontrolą publiczną. Ochrona środowiska Renaturyzacja rzek w Polsce opóźniona o 20 lat. 80 tys. barier blokuje rzeki Polska jest spóźniona nawet o 20 lat w przywracaniu swobodnego przepływu rzek i renaturyzacji ekosystemów wodnych. Według nowego raportu w naszym kraju istnieje nawet 80 tys. barier hydrotechnicznych, a proces ich usuwania jest dopiero w fazie początkowej, mimo rosnącej presji unijnej. Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowało program dofinansowania dla gmin, które rozwijają ideę “zielonych miast” . Chodzi o zmiany w zarządzaniu wodą i przestrzenią zieloną. Do rozdania przygotowano 10 milionów złotych. Reklama “Obecnie w Polsce prawie 60% ludności mieszka w miastach, które ciągle się rozwijają, zwiększając presję na środowisko, a jednocześnie są obszarami szczególnie wrażliwymi na zmiany klimatu. Te procesy mają duży wpływ na zdrowie ludzi, m.in. w związku z powstającym w miastach problemem zanieczyszczenia powietrza, niekorzystną strukturą przestrzeni zurbanizowanej czy utrudnionym gospodarowaniem wodami. Dlatego celem konkursu jest upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań w miastach, służących poprawie jakości życia ich mieszkańców oraz poprawiających odporność miast na skutki zmian klimatu” – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu. Program “Miasto z Klimatem” jest częścią programu NFOŚiGW “Adaptacja do zmian klimatu”. Dla jednostek samorządu terytorialnego (miasta do 100 tysięcy mieszkańców i powyżej 100 tys.) przygotowano 10 mln złotych dofinansowania przyznawanego drogą konkursową na “najbardziej zielono-niebieską infrastrukturę”. Jednym z wymogów w programie jest posiadanie już przygotowanych do realizacji projektów z tego zakresu. Nagradzane będą przedsięwzięcia, które polegają na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie zagospodarowania wód opadowych, likwidacji powierzchni nieprzepuszczalnych, systemów zagospodarowania wód opadowych oraz rozwoju i kształtowania terenów zieleni w miastach. Miasta będą mogły liczyć na pokrycie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 1 mln złotych na inwestycję. W tej chwili program jest prowadzony w formie pilotażowej. Informacja o uruchomieniu naboru ma pojawić się na stronie internetowej NFOŚiGW. Więcej o programie “Adaptacja do zmian klimatu” można znaleźć tutaj. Źródło: gov.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.