Polska Symboliczny grosz za m² dziennie – Poznań idzie na rękę właścicielom ogródków kawiarnianych 27 maja 2020 Polska Symboliczny grosz za m² dziennie – Poznań idzie na rękę właścicielom ogródków kawiarnianych 27 maja 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Cena, którą właściciele ogródków kawiarnianych w Poznaniu będą musieli uiścić za prowadzenie biznesu na powietrzu, będzie do końca czerwca symboliczna. Zarząd Dróg Miejskich ustalił kwotę – to zaledwie grosz za metr kwadratowy dziennie. Reklama Poznański magistrat poinformował właścicieli, że opłaty dotyczą ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych zlokalizowanych w pasach drogowych. Niskie opłaty ucieszą też właścicieli ogródków na Starym Rynku – wprowadza je Estrada Poznańska. „Właściciele barów, kawiarni i restauracji chcący prowadzić taką działalność, mogą skorzystać z preferencyjnych stawek. Do 30 czerwca będą płacić dziennie za metr kwadratowy symboliczny 1 grosz. Po tym okresie, do końca sezonu, czyli 31 października będzie to połowa obowiązującej kwoty – od 20 do 50 groszy, w zależności od strefy” – podał Urząd Miasta Poznania. Ukłon w stronę restauratorów Opłata ma wesprzeć przedsiębiorców i pomóc im wyjść z kryzysu po pandemii. Ogródki gastronomiczne to w tej chwili szansa dla restauratorów – zwiększają one liczbę miejsc dla gości i są zgodne z warunkami sanitarnymi. „Obniżone opłaty to nie jedyny ukłon w stronę restauratorów, chcących zakładać ogródki gastronomiczne. Obowiązywać ich będą też inne preferencyjne zasady, np. możliwość poszerzenia ogródka przed lokalem lub umiejscowienie go w innej lokalizacji – z oferty tej mogą skorzystać np. właściciele barów, kawiarni i restauracji, którzy nie mogą wygospodarować miejsca na ogródek w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu” – informuje dalej magistrat. Źródło: PAP Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.