Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wodny mural pokaże czym oddychają Warszawiacy

wodny mural

Wodny mural pokaże czym oddychają Warszawiacy

Dużo się mówi o tym, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Fundacja innogy w ramach projektu Clean Art postanowiła wskazać na ten problem, tworząc wodne murale na zabrudzonych smogiem ścianach budynków.

Reklama

Bez negatywnego wpływu na środowisko 

Wodne murale powstały poprzez zmycie warstwy zanieczyszczeń z powietrza, które przez lata gromadziły się na ścianach. Drobinki smogu osadzają się na budynkach, ale też z każdym oddechem gromadzą się w naszych płucach. Teraz możemy na własne oczy zobaczyć, jak dużo smogu jest w powietrzu.

Do „malowania”, a potem czyszczenia budynków została użyta jedynie gorąca woda pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu projekt nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Można je zobaczyć na budynkach przy Al. Jerozolimskich 121/123 i Puławskiej 30 w Warszawie. Jak powstawał mural przy ul. Puławskiej, przedstawiono na filmie.

Pulawska 01 LO RES 1
Mural innogy Clean Art przy ul.Puławskiej 30

Okolica złapie oddech

Aby pokazać, jak stolica mogłaby wyglądać bez smogu, po zakończeniu akcji innogy wyczyści całe budynki. Warto wiedzieć, że smog nie tylko osadza się wraz z innymi zanieczyszczeniami na budynkach. Na ich ścianach mogą zachodzić bardziej skomplikowane procesy szkodliwe dla środowiska. Jednym z wniosków American Chemical Society jest ten, że z brudu na budynkach pod wpływem światła uwalniają się tlenki azotu, które uczestniczą w tworzeniu smogu.

O tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy w mieście, możemy przekonać się, patrząc na budynki w stolicy. Ich elewacje szarzeją od smogu każdego dnia. Choć na co dzień nie widzimy zanieczyszczeń, które wdychamy, jednak one osadzają się na budynkach, tworząc widoczny ślad. Pokażemy to warszawiakom poprzez Clean Art. W centrum miasta powstały murale, które unaoczniają jak smog „brudzi” nasze płuca i miasto. Przygotowaliśmy także ofertę Warszawskiej Eko Energii, z której część dochodu przeznaczymy na profilaktyczne badania płuc warszawiaków. Mamy nadzieję, że będzie dodatkową zachętą dla klientów do dalszych działań dla poprawy jakości powietrza w Warszawie – mówi Sebastian Janda, dyrektor pionu klientów indywidualnych i MSP, innogy Polska.

Wsparcie dla działań antysmogowych

Smog jest jedną z przyczyn chorób płuc i układu krążenia. Pomimo tego, że lockdown wpłynął na zmniejszenie zanieczyszczeń na całym świecie, wciąż jest wiele do zrobienia w tym temacie. Zwłaszcza że sezon grzewczy dopiero się zaczął. Badania pokazują, że jesienią i zimą stan powietrza znacząco się pogarsza. Dlatego w ramach kontynuacji projektu „Czyste powietrze. Czysta Warszawa”, w lutym 2021 roku innogy wesprze działania antysmogowe w tym profilaktyczne badania płuc mieszkańców stolicy.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.