Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dron zbudowany z włókien ananasowych

pineapple

Dron zbudowany z włókien ananasowych

Malezyjscy naukowcy opracowali skuteczną metodę przekształcania włókien z ananasa w wytrzymały materiał, który może być użyty do budowy nietypowych dronów, lub innych bezzałogowych maszyn latających.

Reklama

Świadome gospodarowanie odpadami

Coraz częściej słyszymy o recyklingu, czy ponownym wykorzystywaniu organicznych surowców występujących w przyrodzie. Chcąc ograniczać użycie plastiku, wprowadza się do obiegu coraz więcej biodegradowalnych opakowań, przedmiotów użytkowych, odzieży i obuwia, a nawet… trumien. Obecnie powstaje wiele unikatowych produktów, do których kreacji użyto skórek z jabłek, obierków z jarzyn, grzybni, czy włókien kaktusa.

Projekt prowadzony przez profesora Mohameda Thariqa Hameeda Sultana z Uniwersytetu Putra w Malezji, jest doskonałym przykładem świadomego gospodarowania użytecznymi odpadami z roślin. O marnowaniu żywności mówi się dzisiaj bardzo wiele, dlatego malezyjski projekt skupia się na szukaniu równoważnych zastosowań dla potencjalnie niepotrzebnych elementów roślin. 

Wytrzymałość konstrukcji roślinnej

Z liści ananasów, uprawianych przez rolników z Hulu Langat (około 65 km od Kuala Lumpur) można stworzyć włókno, które posłuży do budowy po części biodegradowalnego drona.

Profesor podał, że drony wykonane z biokompozytu mają wyższy stosunek wytrzymałości do masy niż maszyny, zbudowane z syntetycznych włókien. Oprócz tego, taki ananasowy dron jest tańszy w produkcji, lżejszy i łatwiejszy w utylizacji, ponieważ włókna ulegają biodegradacji. Gdyby taki dron został uszkodzony, to jego rama zakopana w ziemi, rozłożyłaby się w przeciągu dwóch tygodni.

xNAIvc vJwPDiSXIfPTHBpZi5 zQOr4 GK5PBUdqRMP dBnlO0KMMDvE5mYt8H4c3cG5M5SvzWODB2PAlHhSUh85 J85GRqADemPh2obF
Włókna ananasa, źródło gadgets.ndtv.com

Wsparcie malezyjskich rolników 

Prototypowe drony mogą  unosić się do 1000 metrów nad ziemię, a czas unoszenia się w powietrzu wynosi około 20 minut. Zespół pod przewodnictwem malezyjskiego profesora ma ambicję zbudowania większego drona, który mógłby udźwignąć i pomieścić dodatkowe ładunki, np.czujniki obrazu, aby wykorzystać potencjał maszyny do kontroli upraw.

Naszą rolą jest pomoc branży rolniczej i rolnikom tak, aby zwiększyć ich plony i ułatwić pracę powiedział William Robert Alvisse, członek organizacji, projektującej drony.

Rolnicy mają nadzieję, że takie rozwiązania przyczynią się do poprawy w sektorze rolniczym, który, tak jak i inne branże, został dotknięty przez kryzys gospodarczy. Hodowca owoców Irwan Ismail ma nadzieję, że budowa dronów z ananasów może być początkiem obiecującej i opłacalnej przygody z innowacyjną formą gospodarowania i wykorzystywani odpadów.

źródło gadgets.ndtv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.