1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recykling w Polsce – fakty o odpadach i zaskakujące projekty

biodegradable

Recykling w Polsce – fakty o odpadach i zaskakujące projekty

Wydaje się, że w kwestii recyklingu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dochodzą oczywiście koszty narzędzi potrzebnych do przerobienia konkretnych surowców, ale jedno jest pewne – recykling pozwoli nam ograniczyć nadmierną produkcję, marnotrawienie i zanieczyszczenia. Projekty wykonane z segregowanych odpadów budzą dziką ciekawość i zapał do działania.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wśród zanieczyszczeń, jakie nas otaczają, znajdują się rozmaite surowce, którym proces rozkładu zajmie od kilku, przez kilkanaście do kilkuset lat. Coraz więcej z nas, bo aż blisko 70% Polaków [przyp. red. badania opublikowane w raporcie Steny Recykling] chciałoby korzystać z produktów pochodzących z recyklingu.

W raporcie “Ziemianie atakują” spośród działań najbardziej zagrażających środowisku wymieniono:

  • zanieczyszczenie, 
  • odpady i śmieci,
  • wylesianie i wycinki,
  • wykorzystanie paliw kopalnych i węgla,
  • masowa produkcja i wyrzucanie plastiku i inne.

Klimat na przetwarzanie

W dyskusji na temat globalnego ocieplenia klimatu mówi się o emisji z przemysłu, transportu oraz o produkcji odpadów. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyrzucamy lub zużywamy średnio ok. 160 kg opakowań rocznie na osobę. Sortowanie śmieci jest pierwszym krokiem w celu eliminacji tak dużej ilości odpadów, jednak tylko 65% Polaków przyznaje, że robi to zgodnie z zasadami. 

Aby odpowiednio sortować śmieci, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz samego surowca, ważny jest stopień zabrudzenia śmieci,  opakowania wielomateriałowe też są wyzwaniem dla segregujących. Co z zabrudzonym papierem lub nieprzetwarzanym plastikiem? W obecnych czasach kwestią sporną jest też recykling maseczek ochronnych: sanepid rekomenduje wyrzucanie ich do odpadów zmieszanych. Z kolei “zarażone” maski należy umieszczać w specjalnym, czerwonym worku, aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Postępowanie z odpadami jest więc zależne od wielu czynników. Warto jednak wyciągać wnioski z ekstremalnych okoliczności i zastanowić się gdzie lądują te wszystkie maski i plastikowe rękawiczki.

(…) maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane. – czytamy w wytycznych Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak się okazuje, w Korei Południowej znaleziono inny sposób na wykorzystanie odpadów w postaci masek:

Made in Poland

Polacy też potrafią segregować, przetwarzać i wytwarzać całkiem ciekawe produkty.

SCOBY to projekt Róży Rutkowskiej. Nazwa Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast nie bez powodu sugeruje nam zjawisko biomasy. Ten 100% wolny od plastiku materiał powstaje właśnie ze źródeł biomasy przy udziale mikroorganizmów. Surowce można wykorzystać do pakowania wielu produktów: spożywczych, w tym kawy oraz kosmetycznych, na przykład mydeł, a kiedy już nie są potrzebne, daje się je kompostować, tworząc gospodarkę obiegu zamkniętego. Firma MakeGrowLab stworzyła też rewolucyjny projekt TransLeatheR. Materiał przypomina wyglądem skórę, lecz jest 100% wegańską alternatywą dla skóry pozyskanej ze zwierząt.

Y0s4e2HrhG71JC9ghFjOPYvMB5 gda2053Y5hwPM0ObUJyys7gsVb 7YZmVZ77 rKXcyJcn31qzDTZ2B4RhwY7oFwdqNStQjR6uMBmKyne iZv3MFEcvBCYzyDLQiQqvRGT6Lyso
Źródło: makegrowlab.com

Polska firma rodzinna Kram, także zajęła się produkcją coraz to większej ilości produktów biodegradowalnych. W swojej ofercie posiadają naczynia wyprodukowane na bazie bagassy. Jest to wysuszone włókno trzciny cukrowej, pozyskane w trakcie procesu wyciskania soku z łodyg trzciny cukrowej. Pomimo że cukier jest nazywany “białą śmiercią”, a od nowego roku przyjdzie płacić podatek od cukru, to bagassa oraz melasa są wielofunkcyjnymi “odpadami” produkcji cukru, a pełnią obecnie wspaniałą i pożyteczną rolę. Pulpa z bagassy jest formowana na kształt naczynia, np. miski, talerzy i tacek. Naczynia z bagassy są w 100% biodegradowalne i kompostowalne. Ulegają biodegradacji w ciągu 90 dni i dostarczają glebie substancji odżywczych.

Z kolei polska firma Biotrem wytwarza naczynia z otrąb pszennych. Produkcję opracował Jerzy Wysocki, wywodzący się z rodziny z tradycjami młynarskimi sięgającymi początku XX wieku.

Dla miłośników klimatów rave i dystopijnej wizji świata, duet projektantów Uauproject przygotował Wazon Ravvve M. Naczynie o niebanalnym wyglądzie wykonano z najlepszego gatunku PLA (tworzywo termoplastyczne pochodzące z surowców odnawialnych, kompostowalne w obiektach przemysłowych). W sklepie internetowym kreatywnego duetu znajdziecie świeczniki, wazony i inne, niebanalne naczynia.

Źródło: uaushop.eu

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że istnieją jakieś granice wyobraźni i kreatywności? Zatem do dzieła, stwórzmy czystszą planetę i recycle it!

źródło: kantar.com, uaushop.eu, makegrowlab.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.