Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Recykling w Polsce – fakty o odpadach i zaskakujące projekty

Recykling w Polsce – fakty o odpadach i zaskakujące projekty

Wydaje się, że w kwestii recyklingu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dochodzą oczywiście koszty narzędzi potrzebnych do przerobienia konkretnych surowców, ale jedno jest pewne – recykling pozwoli nam ograniczyć nadmierną produkcję, marnotrawienie i zanieczyszczenia. Projekty wykonane z segregowanych odpadów budzą dziką ciekawość i zapał do działania.

B1
Reklama

Wśród zanieczyszczeń, jakie nas otaczają, znajdują się rozmaite surowce, którym proces rozkładu zajmie od kilku, przez kilkanaście do kilkuset lat. Coraz więcej z nas, bo aż blisko 70% Polaków [przyp. red. badania opublikowane w raporcie Steny Recykling] chciałoby korzystać z produktów pochodzących z recyklingu.

W raporcie “Ziemianie atakują” spośród działań najbardziej zagrażających środowisku wymieniono:

Reklama
  • zanieczyszczenie, 
  • odpady i śmieci,
  • wylesianie i wycinki,
  • wykorzystanie paliw kopalnych i węgla,
  • masowa produkcja i wyrzucanie plastiku i inne.

Klimat na przetwarzanie

W dyskusji na temat globalnego ocieplenia klimatu mówi się o emisji z przemysłu, transportu oraz o produkcji odpadów. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyrzucamy lub zużywamy średnio ok. 160 kg opakowań rocznie na osobę. Sortowanie śmieci jest pierwszym krokiem w celu eliminacji tak dużej ilości odpadów, jednak tylko 65% Polaków przyznaje, że robi to zgodnie z zasadami. 

Aby odpowiednio sortować śmieci, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz samego surowca, ważny jest stopień zabrudzenia śmieci,  opakowania wielomateriałowe też są wyzwaniem dla segregujących. Co z zabrudzonym papierem lub nieprzetwarzanym plastikiem? W obecnych czasach kwestią sporną jest też recykling maseczek ochronnych: sanepid rekomenduje wyrzucanie ich do odpadów zmieszanych. Z kolei “zarażone” maski należy umieszczać w specjalnym, czerwonym worku, aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Postępowanie z odpadami jest więc zależne od wielu czynników. Warto jednak wyciągać wnioski z ekstremalnych okoliczności i zastanowić się gdzie lądują te wszystkie maski i plastikowe rękawiczki.

(…) maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane. – czytamy w wytycznych Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak się okazuje, w Korei Południowej znaleziono inny sposób na wykorzystanie odpadów w postaci masek:

Made in Poland

Polacy też potrafią segregować, przetwarzać i wytwarzać całkiem ciekawe produkty.

SCOBY to projekt Róży Rutkowskiej. Nazwa Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast nie bez powodu sugeruje nam zjawisko biomasy. Ten 100% wolny od plastiku materiał powstaje właśnie ze źródeł biomasy przy udziale mikroorganizmów. Surowce można wykorzystać do pakowania wielu produktów: spożywczych, w tym kawy oraz kosmetycznych, na przykład mydeł, a kiedy już nie są potrzebne, daje się je kompostować, tworząc gospodarkę obiegu zamkniętego. Firma MakeGrowLab stworzyła też rewolucyjny projekt TransLeatheR. Materiał przypomina wyglądem skórę, lecz jest 100% wegańską alternatywą dla skóry pozyskanej ze zwierząt.

Y0s4e2HrhG71JC9ghFjOPYvMB5 gda2053Y5hwPM0ObUJyys7gsVb 7YZmVZ77 rKXcyJcn31qzDTZ2B4RhwY7oFwdqNStQjR6uMBmKyne iZv3MFEcvBCYzyDLQiQqvRGT6Lyso
Źródło: makegrowlab.com

Polska firma rodzinna Kram, także zajęła się produkcją coraz to większej ilości produktów biodegradowalnych. W swojej ofercie posiadają naczynia wyprodukowane na bazie bagassy. Jest to wysuszone włókno trzciny cukrowej, pozyskane w trakcie procesu wyciskania soku z łodyg trzciny cukrowej. Pomimo że cukier jest nazywany “białą śmiercią”, a od nowego roku przyjdzie płacić podatek od cukru, to bagassa oraz melasa są wielofunkcyjnymi “odpadami” produkcji cukru, a pełnią obecnie wspaniałą i pożyteczną rolę. Pulpa z bagassy jest formowana na kształt naczynia, np. miski, talerzy i tacek. Naczynia z bagassy są w 100% biodegradowalne i kompostowalne. Ulegają biodegradacji w ciągu 90 dni i dostarczają glebie substancji odżywczych.

Z kolei polska firma Biotrem wytwarza naczynia z otrąb pszennych. Produkcję opracował Jerzy Wysocki, wywodzący się z rodziny z tradycjami młynarskimi sięgającymi początku XX wieku.

Dla miłośników klimatów rave i dystopijnej wizji świata, duet projektantów Uauproject przygotował Wazon Ravvve M. Naczynie o niebanalnym wyglądzie wykonano z najlepszego gatunku PLA (tworzywo termoplastyczne pochodzące z surowców odnawialnych, kompostowalne w obiektach przemysłowych). W sklepie internetowym kreatywnego duetu znajdziecie świeczniki, wazony i inne, niebanalne naczynia.

Źródło: uaushop.eu

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że istnieją jakieś granice wyobraźni i kreatywności? Zatem do dzieła, stwórzmy czystszą planetę i recycle it!

źródło: kantar.com, uaushop.eu, makegrowlab.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.