1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czarnobyl. Wyłączenie obiektu z eksploatacji potrwa kilkadziesiąt lat

czarnobyl

Czarnobyl. Wyłączenie obiektu z eksploatacji potrwa kilkadziesiąt lat

15 grudnia 2020 roku minęło 20 lat, od kiedy wyłączono ostatni czynny reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jednak, jak twierdzi ekolog i likwidator skutków katastrofy z 1986 roku Serhij Myrnyj, całkowite wyłączenie obiektu z eksploatacji potrwa kilkadziesiąt lat. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wygaszanie reaktora to długotrwały proces

15 grudnia 2000 roku Łeonid Kuczma, pełniący wówczas funkcję prezydenta Ukrainy, polecił wyłączenie czarnobylskiego reaktora nr 3. Zakończono wówczas wytwarzanie energii, a rozpoczęto proces wyłączania elektrowni z dalszej eksploatacji. 

Do katastrofy z 1986 roku doszło w reaktorze nr 4. Awaria przy przegrzaniu się rdzenia reaktora, spowodowała wybuch wodoru, pożar, oraz rozprzestrzenienie się substancji radioaktywnych. Obecnie reaktor jest przykryty tzw. Sarkofagiem i Arką, czyli betonowymi powłokami ochronnymi, zabezpieczającymi atmosferę przed promieniowaniem jonizującym. 

W rozmowie z PAP Serhij Myrnyj podkreślił, że wygaszanie reaktora i należyte zabezpieczenie odpadów atomowych może zająć nawet kilka dekad. Jak dodał ekolog, ten proces jeszcze się nie rozpoczął. 

To długotrwały proces, nie ma doświadczenia przy takich pracach – zauważył Myrnyj. 

Skutki ekologiczne, socjalne i psychologiczne

Na dzień dzisiejszy, w czarnobylskiej elektrowni pracuje ok. 800 osób, czyli 10 razy mniej niż przed katastrofą. Wśród zatrudnionych są m.in. operatorzy bloków elektrycznych. Muszą pracować oni na 12-godzinne zmiany, ponieważ, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, paliwo jądrowe musi pozostawać ciągle pod kontrolą. 

Zespół Serhija Myrnyj przez 35 dni zajmował się likwidacją skutków wybuchu. Do jego zadań należało m.in. rozpoznanie i monitoring poziomu promieniowania w strefie wokół elektrowni i we wsiach, znajdujących się na granicy strefy wykluczenia. Na podstawie tego decydowano o ewakuacji mieszkańców. 

Ekolog podkreśla, że w 1986 roku zbyt dużą wagę przywiązano do kwestii technicznych katastrofy, ignorując aspekty socjalne i psychologiczne. Jako przykład podał miasto Sławutycz, wówczas zbudowane dla pracowników elektrowni. 

Obecnie jest to miasto kolosalnej socjalnej katastrofy, którego mieszkańcy zmagają się albo z bezrobociem, albo z jego perspektywą. Ludzie nie mają gdzie się podziać – powiedział ekolog. 

Elektrownia czarnobylska na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko stwierdził, że pozostałości po czarnobylskiej elektrowni jądrowej powinny zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Od dawna zastanawiałem się, dlaczego strefa nie jest na nią wpisana. Awaria w Czarnobylu i jej skutki mają globalne znaczenie. Zachowały się tam unikalne obiekty, które pokazują likwidację ogromnej awarii, ogromnego zanieczyszczenia radiacyjnego itd. – skomentował Serhij Myrnyj.

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.