Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Estonia zamierza uruchomić reaktor jądrowy

reaktor jadrowy

Estonia zamierza uruchomić reaktor jądrowy

Estonia, która obecnie opiera się głównie na energii z paliw kopalnych, zamierza wybudować reaktor jądrowy. Energetyka atomowa mogłaby pomóc Estonii w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

Reklama

Dążenia Estonii do neutralności klimatycznej

Obecnie prawie 90% miksu energetycznego Estonii stanowią paliwa kopalne. W państwie działają również dwie duże elektrownie napędzane łupkami bitumicznymi.

Rząd kraju jeszcze w 2019 roku zadeklarował chęć skończenia z “brudną energią” i osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Ogłosił także, że do 2035 roku zamknie elektrownie napędzane łupkami. Natomiast do 2030 roku Estonia zamierza ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 70%. 

Plany wdrażania małych reaktorów modułowych 

Portal EURACTIV przywołuje wypowiedź byłego premiera Estonii Jüri Ratasa, który stwierdził w listopadzie 2020 roku, że energetyka jądrowa jest jedną z szans na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Estonii. 

Małe reaktory modułowe (SMR) będą gotowe w ciągu ok. dziesięciu lat. Prawdopodobnie będą zlokalizowane ok. 100 km na wschód od Tallinna, na wybrzeżu Zatoki Fińskiej. SMR uważane są za bezpieczniejsze w porównaniu do reaktorów tradycyjnych. Ich moc wynosi 200-300 MWe. 

Nie znaleziono przeciwwskazań geologicznych

W ramach przygotowań do wdrożenia reaktorów, przeprowadzono analizę “potencjalnej przydatności terenów w Estonii pod kątem lokalizacji składowiska odpadów jądrowych w głębokich horyzontalnych otworach wiertniczych”. Nie wykazała ona ograniczeń geologicznych. 

Jeżeli chcemy odnieść sukces w dążeniach do tego, aby Estonia stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w 2030 r. uruchomi reaktor SMR, musimy już teraz wziąć odpowiedzialność za planowanie składowania wypalonego paliwa – powiedział Kalev Kallemets, prezes zarządu Fermi Energia, spółki zajmującej się wdrażaniem zaawansowanych reaktorów. 

Według ekspertów, minusem SMR może być ich sprawność termodynamiczna i większa ilość odpadów promieniotwórczych. 

Źródło: euractiv.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.