Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W 2020 roku europejskie państwa zainwestowały 26,3 mld euro w morską energetykę wiatrową

energetyka wiatrowa

W 2020 roku europejskie państwa zainwestowały 26,3 mld euro w morską energetykę wiatrową

WindEurope, największa europejska organizacja zajmująca się energetyką wiatrową, opublikowała raport dotyczący inwestycji w tym sektorze. W 2020 roku państwa europejskie zainwestowały 26,3 mld euro w nowe farmy wiatrowe na morzu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pandemia nie powstrzymała rozwoju energetyki wiatrowej

WindEurope podkreśla, że poziom inwestycji jest rekordowy pomimo pandemii. Dzięki inwestycjom w te projekty uda się zainstalować ok. 7 GW nowych mocy wiatrowych na morzu

– Ponad 26 mld euro inwestycji to wyraz wielkiego zaufania dla morskiej energetyki wiatrowej stwierdził prezes WindEurope Giles Dickson. – Inwestorzy dostrzegają, że offshore jest tanie, pewne i odporne na zawirowania ekonomiczne, a rządy chcą coraz więcej tych źródeł.

Które państwa inwestują w offshore?

Na inwestycje w projekty o największych rozmiarach zdecydowały się Wielka Brytania, Francja i Niderlandy. 

Na chwilę obecną w Europie mamy 25 GW mocy w offshore. W ubiegłym roku uruchomiono 9 nowych farm wiatrowych na wodach należących do pięciu państw. Niderlandy zakończyły pracę nad całą strefą Borssele, przyłączając farmę o mocy niemal 1,5 GW. W Belgii przybyło 0,7 GW, w Wielkiej Brytanii niecałe 0,5 GW, a w Niemczech 0,2 GW. Natomiast Portugalia przyłączyła pierwszą pływającą instalację offshore.

Unia Europejska zakłada, że do 2050 roku moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych wyniesie 300 GW. 

Kolejne państwa stawiają na energię wiatrową

Liderem w energetyce wiatrowej jest obecnie Wielka Brytania. Moc zgromadzona w jej farmach wiatrowych stanowi 40% mocy europejskich. Giles Dickson podkreślił jednak, że “na scenę wkraczają nowi gracze”. 

– Offshore to już nie tylko Morze Północne, ale szybko staje się sprawą całej Europy. Coraz więcej państw podejmuje nowe zobowiązania – zauważył prezes WindEurope, i dodał: – Polska, Hiszpania, Grecja, Irlandia, trzy Państwa Bałtyckie – wszystkie one mają swoje plany. A szybkie postępy w technologii pływających turbin pomogą w budowie farm wzdłuż wybrzeży Atlantyku, Morza Śródziemnego i Czarnego. 

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.