Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczna inteligencja wspiera budowę farm fotowoltaicznych

farma fotowoltaiczna

Sztuczna inteligencja wspiera budowę farm fotowoltaicznych

Potencjał sztucznej inteligencji (AI) jest nieograniczony i ciągle nie w pełni znany. Inteligentne systemy wkraczają również w branżę odnawialnych źródeł energii. Mogą być przydatne m.in. podczas produkcji paneli i budowy farm fotowoltaicznych.

Reklama

Inteligentny zakład produkcji ogniw 

Pod koniec zeszłego roku, pięć niemieckich instytucji naukowych rozpoczęło testy nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem ich prac ma być zakład SelFab. Fabryka wykorzysta AI do lepszego gospodarowania bazami danych. Dzięki temu badacze zaoszczędzą zarówno czas, jak i pieniądze. 

Budowa farmy pod kontrolą

Zarządzanie dużymi projektami infrastrukturalnymi może sprawiać trudności. Wymaga także częstych kontroli i analiz. Do takich projektów należą budowy dróg i gazociągów, ale i farm fotowoltaicznych

Rozwiązanie oferuje polsko-amerykański startup AI Clearing. System analizuje dane pozyskane z dronów. Następnie porównuje je z dokumentacją projektową i wykrywa niezgodności z planem. Dzięki takim rozwiązaniom inwestorzy i firmy wykonawcze znacznie szybciej otrzymują informacje o postępie prac. 

Sztuczna inteligencja w polskiej fotowoltaice

System AI Clearing wkracza również do Polski. Będzie on monitorował proces budowy elektrowni słonecznej na obszarze 100 ha w gminie Brudzew. Wcześniej w tym miejscu działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. 

Cieszymy się, że pracując przy powstawaniu największej farmy fotowoltaicznej w Polsce przyczyniamy się do zielonej transformacji kraju – powiedział Adam Wiśniewski, współtwórca AI Clearing. – Głęboko wierzymy, że dzięki naszym rozwiązaniom proces budowlany będzie przebiegał zgodnie z harmonogramem. 

Za budowę farmy fotowoltaicznej odpowiada firma ESOLEO.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.