Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowska infrastruktura zasilona energią odnawialną

krakow

Krakowska infrastruktura zasilona energią odnawialną

Krakowski Holding Komunalny rozstrzygnął decyzyjny dla miasta przetarg dotyczący transformacji energetycznej Krakowa. Nowa umowa z przedsiębiorstwem Enea SA przyniesie realne, zielone zmiany w sektorze energii w przestrzeni publicznej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

OZE w Krakowie

Nowa umowa dotyczy użytkowania energii pochodzącej tylko ze źródeł odnawialnych. Od teraz, przez dwa lata instytucje miejskie będą korzystać z OZE.

Dla krakowian oznacza to, że pojazdy komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje, miejskie oświetlenie i budynki: szkoły, muzea, kina, sale konferencyjne (ICE Kraków) – będą zasilone energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, tj. fotowoltaiki, energii wiatrowej, wodnej, czy innej zeroemisyjnej formy. Ma o to zadbać wykonawca wyłoniony w przetargu.

Przetarg ten jest wyjątkowy – podkreśla znaczenie wydarzenia Dziennik Polski. Dotyczył zakupu wyłącznie zielonej energii i to w rekordowej liczbie 424 tys. MWh energii, która zasili 3258 punktów odbioru.  

Wybrany w przetargu wykonawca zaoferował najniższą cenę za obsługę procesu zakupu i sprzedaży energii – już na tym etapie grupa zaoszczędzi ok. 3 mln zł rocznie. Następnym krokiem jest wspólnie poszukiwanie przez Eneę SA i KGZEE najkorzystniejszego momentu zakupu na giełdzie.podał Janusz Mazur, zastępca dyrektora biura ds. sprzedaży i obrotu energią KHK SA.

Mniej smogu?

Kraków znajduje się w szczególnie trudnym położeniu względem ilości smogu. Nie tylko w samym mieście, ale i na jego obrzeżach zanieczyszczenie powietrza osiąga ponadnormatywne wskaźniki. Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego podkreśla rolę odnawialnych źródeł energii w redukcji emisji CO2:

– Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu. Nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności, które odniesie miasto dzięki zakończonemu właśnie przetargowi na zakup energii elektrycznej. Będzie do minimum 6 mln zł w ciągu dwóch lat podał prezes.

System gwarancji ma zapewnić, że energia pochodzi nie z wysokoemisyjnych źródeł, a z czystej energii OZE. Taką gwarancję wystawia URE i przyznaje danemu przedsiębiorstwu energetycznemu.

źródło: Dziennik Polski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.