Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowski UJ – inwestycje przyjazne dla środowiska

uj

Krakowski UJ – inwestycje przyjazne dla środowiska

Nie skłamiemy, jeśli przyznamy, że najstarsza uczelnia kraju jest zawsze na czasie. Uczelniane korytarze wypełnia świadome i postępowe środowisko akademickie. Są to nie tylko aktywni, młodzi i pomysłowi studenci, ale także odpowiedzialna i kreatywna kadra. Krakowski UJ angażuje się w kwestie ochrony środowiska i klimatu, przyczyniając się do ich poprawy nie tylko merytorycznymi opiniami i analizami, ale także realizacją wielu ekologicznych projektów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ciepło i niższa emisja  

Niedawno oddano do użytku kolejne już budynki UJ poddane termomodernizacji. Jak podaje uczelnia, cele tych prac zostały osiągnięte, a efekt przerósł nawet oczekiwania. W budynkach Katedry Mikrobiologii i Wydziału Farmaceutycznego UJ CM przeprowadzono termoizolację ścian budynków, stropu na poddaszu, położono nowe tynki i wymieniono ramy okien oraz drzwi. 

Mgr inż. Marta Walczak, kierownik Działu Inwestycji Remontów i Eksploatacji UJ CM skomentowała cel inwestycji:

Jeśli chodzi o zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych, to rezultaty przewyższają o ok. 5-6 proc. zakładane efekty, a ustalona obliczeniowo oszczędność energii elektrycznej przewyższa założony efekt o prawie 50 proc. Mówiąc najprościej, będzie cieplej, taniej i bardziej ekologicznie.

Wiele budynków UJ posiada instalacje fotowoltaiczne, które dodatkowo są wzbogacone zielonymi dachami i efektywnie pracującymi pompami ciepła. Poniżej budynek Instytutu Nauk Geologicznych. 

0nsyAbiLdJeG1jbPItir6woVWpCN8IjAoqN gFQDifR9uD7GC

Fotowoltaika – przyszłość kraju

Prace Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w dużej mierze skupiają się na opracowywaniu nowych technologii w służbie ekologicznych rozwiązań energetycznych. Bohaterem poniższego wideo  jest dr hab. Jakub Rysz, prof. UJ, kierownik Zakładu Inżynierii Nowych Materiałów. Tutaj eksperci i studenci zajmują się kwestiami związanymi z technologią fotowoltaiki.

KlimatUJ

Studenci reagują na zmiany klimatu. W tym celu powołano inicjatywę KlimatUJ, w której studenci wyrażają swoją obawę o przyszłość naszej planety. Zmiany środowiskowe posunęły się na tyle daleko, że każdy ruch w kierunku złagodzenia ich negatywnych skutków jest na wagę złota. Kim są członkowie KlimatUJ?

Jesteśmy osobami związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, niegodzącymi się na dalsze bagatelizowanie powagi kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Razem budujemy akademicki ruch społeczny i działamy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej.

Studia dla…

Ścieżki kształcenia na UJ są rozmaite. Jednak jeżeli chcemy rozwijać wiedzę o klimacie, Ziemi i środowisku, warto przyjrzeć się konkretnym kierunkom studiów na UJ. Dużą szansą jest rozwój edukacji dot. nauk o środowisku, badaniu klimatu i historii Ziemi. Do wydziału biologii na UJ należy też Ogród Botaniczny, który posiada niezwykłe okazy egzotycznych roślin.

źródło: Uniwersytet Jagielloński

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.