Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraków. Wysypisko śmieci z lat 70. odkryte pod budynkiem Tesco

Tesco

Kraków. Wysypisko śmieci z lat 70. odkryte pod budynkiem Tesco

Echo Investment kupiło działki od Tesco przy ul. Kapelanka w Krakowie. Deweloper zamierza postawić tam kompleks mieszkaniowy. Jednak radni przystąpili do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, w którym nie przewidzieli zabudowy mieszkaniowej. Przy okazji na jaw wyszło, że pod sklepem Tesco znajduje się wysypisko śmieci. 

B1
Reklama

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ubiegłym roku Echo Investment nabyło działki w Poznaniu, Łodzi i Krakowie, aby stworzyć na nich “otwarte miejskie kwartały, które wpasują się w otoczenie i potrzeby mieszkańców”. W Krakowie przy ul. Kapelanka miałyby powstać bloki mieszkalne. 

Radni uważają, że ulica Kapelanka nie jest miejscem dla bloków

Jednak po zakupie działek przez Echo Investment, miejscy radni rozpoczęli przygotowanie planu miejscowego dla obszaru przy ul. Kapelanka. Przewiduje on zabudowę usługową i handel wielkopowierzchniowy, nie wspomina natomiast nic o mieszkaniach. Wszelkie plany miejscowe muszą być zgodne z decyzją radnych. 

Reklama

Ten obszar jest przeznaczony w studium pod zabudowę usługową i handel wielkopowierzchniowy. Dla tego terenu nie jest przewidziana zabudowa mieszkaniowa, zresztą przy konstruowaniu studium wskazano go jako centrum usługowe i w tym kierunku plan będzie procedowany – skomentowała dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMK Elżbieta Szczepińska. 

Wysypisko z odpadami medycznymi pod budynkiem Tesco

Przedstawiciel Echo Investment Radosław Sznajder apelował o nieprzystąpienie do planu. Ponadto przedstawił informacje o wysypisku z lat 70., znajdującym się pod budynkiem Tesco. Jego objętość wynosi ok. 80 tys. metrów sześciennych. Sterty śmieci, w tym odpady medyczne (np. zużyte strzykawki), zostały przysypane ziemią i płytą żelbetową. Nie pozwalało to m.in. na budowę parkingu podziemnego dla klientów Tesco. 

Pod koniec roku nabyliśmy teren Tesco. To projekt miastotwórczy, który zastąpi stary hipermarket. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się o planach przystąpienia do planu miejscowego – powiedział randym Radosław Sznajder. –  Budynek Tesco jest zlokalizowany na wysypisku śmieci z lat 70. XX wieku. Chcieliśmy doprowadzić do rekultywacji tego terenu i przekształcić stary hipermarket w nowoczesny kompleks mieszkaniowo-usługowy. 

Potrzebna szybka utylizacja

Sznajder zapewnia, że Echo Investment zamierza zlikwidować wysypisko i oczyścić glebę. Koszty przedsięwzięcia wyniosłyby 30-50 mln zł. Jeśli plan zaproponowany przez radnych wejdzie w życie, sterty śmieci pozostaną na swoim miejscu, a to wszystko ze szkodą dla gleby i wody. Ze składowiska bowiem ciągle wydobywają się trujące gazy. 

Zastosowano instalację, która odprowadza gazy z tego wysypiska, natomiast możemy się tego kłopotu z miasta pozbyć. Punktem wyjścia jest nieprzystępowanie do uchwalenia planu miejscowego – stwierdził Radosław Sznajder. 

Rada Miasta Krakowa zgodziła się na tworzenie planu miejscowego dla obszaru przy ul. Kapelanka, wykluczającego zabudowę mieszkaniową na terenie obecnego Tesco. Echo Investment musi czekać, aż sprawa zostanie rozstrzygnięta. 

Źródło: dziennikpolski24.pl, biznes.lovekrakow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.