Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

torba plastikowa

Międzynarodowy dzień bez toreb foliowych

Przeciętnie używasz jej przez ok. 20 minut, a rozkłada się od 100 do 500 lat. Porzucona na ulicy, w lesie, na łące trafia do rzek, mórz i oceanów. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Foliówka, bo o niej mowa, cieszy się złą opinią, a wciąż jest tak bardzo popularna.

Reklama

Edukacja i działanie

3 lipca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Bez Toreb Foliowych, aby zwrócić naszą uwagę na ten poważny problem. Szacuje się, że każdego roku na świecie zużywa się 500 miliardów plastikowych torebek jednokrotnego użytku. Według danych Parlamentu Europejskiego statystyczny mieszkaniec naszego kraju rocznie sięga po ponad 400 foliówek. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie, a dokładniej ograniczenie użycia foliówek.

Wzrasta świadomość ekologiczna

Na szczęście świadomość ekologiczna jest z roku na rok coraz większa. Dzięki temu obserwujemy spadek sprzedaży reklamówek. Coraz częściej na zakupy chodzimy z własną torbą wielokrotnego użytku oraz zabieramy woreczki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce.

Jak ograniczyć używanie plastikowych toreb w życiu?

  • Na zakupy idź z własną torbą wielokrotnego użytku. Możesz też zabrać plecak, w którym nawet duże zakupy wygodnie doniesiesz do domu.
  • Owoce i warzywa pakuj do woreczków wielokrotnego użytku. Możesz je zrobić samodzielnie np. ze starej firanki.
  • Zabierz ze sobą na zakupy opakowanie wielokrotnego użytku i poproś o zapakowanie tam np. sera.
  • Jeśli masz taką możliwość rób zakupy w sklepie, w którym wszystkie produkty sprzedawane są na wagę (od kasz, przez słodycze, po środki czystości).

Masz jeszcze jakiś pomysł, jak ograniczyć foliówki w codziennym życiu? Podziel się w komentarzu!

źródło: kampaniespoleczne.pl, portalspozywczy.pl, pke.pl, fot. Naja Bertolt Jensen/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.