Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia jądrowa w Polsce. Miliarderzy zbudują elektrownię

Energia jądrowa w Polsce. Miliarderzy zbudują elektrownię

Plany budowy elektrowni jądrowej przedstawili polscy prywatni przedsiębiorcy, Zygmunt Solorz i Michał Sołowow. Projekt powstanie w województwie wielkopolskim. Elektrownia ma być przełomem w polskiej energetyce jądrowej, także pod względem zastosowanych technologii. Strony chcą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo.

Reklama

Elektrownia jądrowa koło Konina

Elektrownia jądrowa powstanie w Pątnowie koło Konina. Inwestycja będzie realizowana na terenie Elektrowni Pątnów, w której od kilkudziesięciu lat spala się węgiel brunatny, pochodzący z lokalnych odkrywek. Jak zaznacza Zygmunt Solorz, jeden z największych inwestorów prywatnych w Polsce, współpraca z ZE PAK to ogromna szansa dla Polski, która zyska niskoemisyjne i wydajne źródło energii. 

ZE PAK ma przyczynić się do transformacji energetycznej w kraju. Niedawno w Brudzewie zakończono budowę największej farmy PV w Polsce, która powstała razem z firmą fotowoltaiczną Esoleo. Farma składa się ze 155 tys. modułów, jej moc ma docelowo wynieść aż 1000 MW. 

– ZE PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii powiedział Zygmunt Solorz.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) jest drugim, pod względem wielkości, polskim producentem energii elektrycznej z węgla brunatnego, a ponadto czwartym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Zygmunt Solorz jest głównym akcjonariuszem ZE PAK.

Amerykańska technologia

W elektrowni mają zostać zastosowane technologie GEH BWRX-300 lub małych reaktorów modułowych SMR*. Powstanie od 4 do 6 takich reaktorów, z czego każdy z nich o mocy 300 MW i 870 MW mocy cieplnej. Amerykańska technologia SMR należy do najbezpieczniejszych i najefektywniejszych – podano w oficjalnym komunikacie. Zdanie to podziela Narodowe Centrum Badań Jądrowych i podaje, że zaletami SMR jest bezpieczeństwo i prostota.

Autorem BWRX-300 jest GEH, czyli joint-venture japońskiego Hitachi i GE, który od 50 lat zajmuje się budowa reaktorów (USA). Jest to reaktor wodno-wrzący (BWR). Zalicza się go do grupy małych reaktorów modułowych, czyli SMR. 

*Termin SMR jest używany w trzech znaczeniach: reaktor jako pojedynczy moduł, reaktor o konstrukcji modułowej, reaktor małej lub średniej mocy.

źródło: ncbj.gov.pl, zepak.com.pl, portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.