Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie firma zarządzająca aktywami zamyka elektrownie węglowe w Azji

Największa na świecie firma zarządzająca aktywami zamyka elektrownie węglowe w Azji

BlackRock dołącza do innych instytucji finansowych w procesie przyspieszenia zamykania elektrowni węglowych w całej Azji. Przedwczesne zamknięcie tych zakładów w ramach partnerstwa ma na celu ograniczenie największego źródła emisji dwutlenku węgla.

Reklama

Czym jest BlackRock?

BlackRock to amerykańska międzynarodowa korporacja zarządzająca inwestycjami z siedzibą w Nowym Jorku. Jest największą na świecie firmą zarządzającą aktywami: ich wartość w czerwcu 2021 wyniosła nieco ponad 9 bilionów $.

Wielkie korporacje łączą siły

BlackRock łączy swoje plany z innymi instytucjami finansowymi, w tym Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc i Azjatyckim Bankiem Rozwoju, aby przyspieszyć proces zamykania elektrowni węglowych w całej Azji. Plan ma na celu wsparcie ewentualnej likwidacji elektrowni węglowych. 

Korporacje chcą zamknąć elektrownie węglowe w rozwijających się państwach Azji 15 lat przed planowanym terminem.

Koniec finansowania elektrowni węglowych

Inicjatywa ewoluowała pod wpływem nacisków inwestorów na banki komercyjne i deweloperskie. Celem jest zaprzestanie finansowania przez wielkie korporacje nowych i istniejących elektrowni. To ważne kroki w kierunku osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych.

Donald Kanak, prezes Prudential Insurance Growth Markets, powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters:

Jeśli istnieje metoda, aby wcześniej dokonać wymiany tych elektrowni i całkowicie wycofać je z użycia, chociaż nie z dnia na dzień, to otwiera się bardziej przewidywalna, znacznie większa przestrzeń dla OZE.

Zrównoważony rozwój w agendzie międzynarodowych korporacji

Korporacja BlackRock w ciągu ostatnich pięciu lat umieściła zrównoważony rozwój jako jeden z głównych punktów swojej agendy. W założeniach ma stać się on nowym standardem inwestowania.

Czym jest zrównoważone inwestowanie?

Azja w czołówce emisji dwutlenku węgla

Rezygnacja z inwestycji w energię węglową ma kluczowe znaczenie dla redukcji emisji dwutlenku węgla. Jest to szczególnie widoczne w Azji, gdzie wiele krajów nadal opiera się na węglu jako głównym źródle energii.

maszyna
Chiny odpowiadają za ok. 28% światowej emisji dwutlenku węgla. Chińczycy wciąż w dużym stopniu polegają na wykorzystaniu węgla kamiennego, lecz coraz większą rolę zaczynają odgrywać tam OZE.

Węgiel kamienny pozostaje głównym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Chinach, Indiach i innych krajach azjatyckich. Azja odpowiada za około 75% światowego zapotrzebowania na węgiel.

OZE zastępują węgiel

Aby plan transformacji energetycznej się powiódł, musi opierać się na przemianach w tych krajach, które zobowiążą się do nie zastępowania węgla innymi źródłami wysokoemisyjnych paliw kopalnych. 

Plan ma na celu umożliwienie krajom rozwijającym się, takim jak Wietnam, Indonezja i Filipiny, osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych w najbliższej przyszłości, „nie odkładając ciężaru zobowiązań klimatycznych do połowy stulecia”, powiedział Donald Kanak.

źródło: mining-technology.com, Reuters.com, Youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.