Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firmy kupują coraz więcej prądu z OZE, a wydobycie węgla spada

energia odnawialna

Firmy kupują coraz więcej prądu z OZE, a wydobycie węgla spada

Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej zakontraktowali na 2021 rok znacznie więcej prądu wytwarzanego ze źródeł odnawialnych niż w poprzednich latach. Niektóre z przedsiębiorstw inwestują we własne instalacje fotowoltaiczne. Z kolei w 2020 roku wydobyto o ok. 11,7% mniej węgla niż w 2019 roku. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Firmy zasilane wiatrem i wodą

W 2020 roku PGE Obrót dostarczył do klientów ponad 1,7 TWh energii pochodzącej z OZE, w szczególności z elektrowni wiatrowych. Natomiast na rok 2021 zakontraktował już 2,3 TWh. Zieloną energię dla firm i organizacji sprzedaje również Tauron. Energia z jego elektrowni wodnych zasila m.in. Santander Bank Polska, fabrykę Panasonic Energy Poland, Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnię Soli w Wieliczce. 

Własne instalacje fotowoltaiczne

Wśród przedsiębiorstw, które zakupiły znaczące wolumeny zielonej energii, znaleźli się m.in. LG Chem, Grupa Żywiec, Cemex Polska, NSK Bearings, CAN-PACK, CP-Glass, BSH i PepsiCo. 

Strategicznym celem ostatniej z firm jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2040 roku. 

Stosowanie energii elektrycznej z OZE i innych rozwiązań ograniczających emisje CO2 to droga ku zminimalizowaniu wpływu na środowisko i zapobiegnięciu dalszym negatywnym zmianom klimatu – powiedział prezes PepsiCo Polska Michał Jaszczyk. 

Poza korzystaniem w 100% z energii elektrycznej z OZE firma buduje własne instalacje fotowoltaiczne, np. na dachu magazynu w Mszczonowie. Dodatkowo fotowoltaika zasila także nową linię do produkcji napojów w puszkach w Michrowie. 

Ponad 7 mln ton węgla mniej

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przedstawiła dane, zgodnie z którymi wydobycie węgla kamiennego w 2020 roku spadło o ok. 11,7% w porównaniu do roku 2019. Stanowi to ok. 7,2 mln ton.

W raporcie ARP czytamy również, że w ciągu 12 miesięcy ub. roku krajowe wydobycie węgla wyniosło ok. 54,4 mln ton, natomiast sprzedaż ok. 53 mln ton. Dla porównania, w 2019 roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego, a jego sprzedaż wyniosła ponad 58,4 mln ton.  

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.