Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zapotrzebowanie Szwecji na prąd wzrasta. Kraj będzie sprowadzać energię w postaci węgla z Polski

zima

Zapotrzebowanie Szwecji na prąd wzrasta. Kraj będzie sprowadzać energię w postaci węgla z Polski

Przedwczesne wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych i silne mrozy spowodowały znaczny wzrost zapotrzebowania na energię w Szwecji. Kraj zdecydował się uruchomić elektrownię na olej opałowy i sprowadzać energię pochodzącą z węgla, m.in. z Polski. 

BANER MOBILEB1
Reklama

W Szwecji padł rekord zapotrzebowania na energię

W godzinach szczytu niedobór mocy wyniósł 1700 MW. Aby rozwiązać sytuację, szwedzkie władze postanowiły uruchomić rezerwową elektrownię na olej opałowy w Karlshamn. Dodatkowo Szwecja zamierza importować energię pochodzącą z węgla z Polski, Niemiec i Litwy. 

Wzmożony popyt spowodował również wzrost cen energii. Stawka za jedną megawatogodzinę wynosiła nawet 200 euro, podczas gdy normalnie kosztuje ok. 30 euro. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Szwecja postawiła na moce wiatrowe

Pod koniec 2019 roku w Szwecji wyłączono reaktor jądrowy R2, a w 2020 roku – reaktor R1. Zdaniem rządu, powodem były aspekty ekonomiczne. Ponadto na producentów energii jądrowej nałożono wysokie podatki. Obecnie energetyka jądrowa pokrywa ok. 40% zapotrzebowania kraju na prąd.

Państwo zainwestowało w energetykę wiatrową. W lecie sprzedaje nadwyżkę czystej energii

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Problem jest jednak zimą, kiedy potrzebujemy najwięcej energii, to akurat siłownie wiatrowe produkują jej relatywnie mało. Wraz z ograniczeniem energetyki jądrowej staliśmy się bardziej zależni od paliw kopalnych – zauważył Pontus de Mare ze szwedzkiego operatora sieci przesyłowej Svenskakraftnat (SVK). 

Decyzje rządu spotkały się z krytyką

Działania rządu szwedzkiego skrytykował Lorentz Tovatt, rzecznik ds. energii Partii Ochrony Środowiska Zieloni. 

– Powinniśmy używać biogazu oraz biooleju – stwierdził Tovatt. – Szwecja wciąż powinna inwestować w energetykę wiatrową. Mitem jest, że nie ma wiatru, gdy jest zimno. 

Natomiast polityk partii Liberałowie Christoffer Heimbrand krytykuje rząd za przedwczesne wyłączenie reaktorów jądrowych. 

– Jak przetrwa naród przemysłowy w północnej Europie, jeśli nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, aby przetrwać normalną zimę? – napisał polityk na łamach czasopisma “Expressen”.

Źródło: polsatnews.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.