Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyka jądrowa wesprze transformację energetyczną

energia atomowa

Energetyka jądrowa wesprze transformację energetyczną

Europa wyznaczyła ambitny cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, a energetyka jądrowa może jej w tym pomóc. Podczas 33. Konferencji EuroPOWER Vakis Ramany mówił, jak powinno przebiegać uruchomienie reaktorów. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia jądrowa obok OZE

Energetyka jądrowa była kolejnym tematem podczas Konferencji EuroPOWER. Vakis Ramany, starszy wiceprezes zarządu grupy EDF zauważył, że energia jądrowa jest częścią rozwiązania dla zmian klimatycznych. 

– Według instytucji takich jak Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, Międzynarodowa Agencja Energii czy Światowa Rada Energetyczna, nowe moce w energetyce jądrowej muszą zwiększać się o 15 GW rocznie do 2040 roku, aby osiągnąć światowy cel neutralności klimatycznej – stwierdził Ramany. 

Podkreślił również, że jednocześnie powinny rosnąć moce zainstalowane w OZE i inwestycje w nowe formy magazynowania energii. 

Reaktory nad Sekwaną

Podczas rozmowy pojawiła się kwestia energetyki jądrowej we Francji. Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24, zauważył, że kraj nad Sekwaną zamierza zmniejszyć liczbę reaktorów. 

Francja i Polska mają podobną strategię przechodzenia transformacji, mimo że zaczęły z innych punktów wyjścia – odpowiedział Vakis Ramany. – Polska stopniowo zwiększa udział OZE, a moce węglowe zastępuje energią jądrową. W przypadku Francji jest odwrotnie. Francja posiada wysoki poziom energii jądrowej, który zmniejsza, robiąc miejsce dla OZE. 

Filary transformacji

Vakis Ramany wspomniał także o filarach, na których powinno opierać się wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce. Są to: 

  • zintegrowana oferta współpracy, obejmująca m.in. projektowanie reaktorów, budowę i nadzór,
  • nowoczesna technologia, dzięki której polska energia jądrowa będzie stanowić część systemu europejskiego,
  • wsparcie dla łańcucha dostaw oraz zapewnienie szkoleń dla pracowników,
  • zaangażowanie polskiego lokalnego przemysłu i dostosowanie projektu do specyfiki regionu,
  • wsparcie finansowe dla Polski, m.in. poprzez kredyty eksportowe. 

Ramany zapewnił, że wartości te wyznaje również EDF. 

Konferencja EuroPOWER i OZE Power odbywa się w dniach 28-29 kwietnia w formule online. Relacje z paneli będziemy publikować w naszym portalu. Zachęcamy również do obserwowania nas na Twitterze

Fot. Ajay Pal Singh Atwal / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.